eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Komunikat na 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

REKLAMA
zdjecie 8155
REKLAMA
zdjecie 8155

Wikariusz generalny diecezji łomżyńskiej ks. biskup Tadeusz Bronakowski wystosował komunikat dotyczący 50. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu przypadającego na dni 26 lutego – 4 marca 2017 r.


   Jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi Kościół i nasza Ojczyzna, jest ochrona trzeźwości. Prawie milion Polaków jest uzależnionych, a 3 miliony pije ryzykownie i szkodliwie. Prawie 1,5 miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, w których bardzo często dochodzi do przemocy. Alkohol można kupić niemal wszędzie i o każdej porze. Na jeden punkt sprzedaży przypada obecnie 270 mieszkańców, a ich liczba czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia.

  Kościół od stuleci prowadzi ofiarną, codzienną pracę na rzecz otrzeźwienia narodu. Podejmuje wiele cennych inicjatyw mających na celu wyzwolenie Polaków z nałogów, zwłaszcza alkoholizmu, będącego zagrożeniem dla bytu narodowego. Rok 2017 jest rokiem szczególnej troski o trzeźwość narodu, a wyrazem tej troski będzie Narodowy Kongres Trzeźwości, którego hasło brzmi: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa”.

   W ramach przygotowań do Kongresu, w dniach od 26 lutego do 4 marca br. będziemy obchodzić jubileuszowy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie to tydzień ekspiacji za grzechy pijaństwa. W poszczególne dni Tygodnia będziemy także prosić Boga o trwałe i błogosławione owoce kongresowych wydarzeń. W związku z tym zwracamy się z wielką prośbą do Księży Proboszczów i wszystkich Duszpasterzy, aby w tym roku w sposób szczególny przeżyć ten czas w naszych kościołach i parafiach. Pomocą ku temu będą materiały duszpasterskie znajdujące się w „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2017”, które przekazujemy do wykorzystania. Znajdują się w nich: intencja dnia, wprowadzenie do Mszy św., wybór czytań mszalnych, specjalna homilia i modlitwa wiernych.

  Ponadto 8 marca br., w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, odbędzie się Wiosenna Sesja Apostolstwa Trzeźwości. W dniu 26 maja br. w Sejmie RP będzie miała miejsce konferencja nt. odpowiedzialności państwa za sprawy trzeźwości narodu.

   Część modlitewna Kongresu odbędzie się na Jasnej Górze, w dniach 17 i 18 czerwca 2017 r. W innych miejscach Polski zostaną zorganizowane stacje Kongresowe. Natomiast w dniach 21-23 września 2017 r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przeprowadzona zostanie cześć studyjna Kongresu, a w niedzielę 24 września br. modlitwa w świątyniach całej Polski.

   Polska potrzebuje odważnych działań mających na celu ograniczenie spożycia alkoholu i promocję trzeźwości. Narodowy Kongres Trzeźwości to wyjątkowa szansa na integrację działań rodziny, Kościoła, państwa i samorządów. Każdy z nas może i powinien wnieść osobisty wkład w przygotowanie i przebieg Kongresu. Pierwszą formą wsparcia w tym względzie jest osobista modlitwa w intencji dzieła Kongresu, a także w intencji osób oraz instytucji bezpośrednio zaangażowanych w dzieło kongresowe. Obok modlitwy zadaniem każdego z nas jest czuwanie nad własną trzeźwością i dawanie osobistego świadectwa w tym względzie. Wyjątkowo cenny będzie dar abstynencji w roku Kongresu Trzeźwości. Bóg – dawca wolności do dobra – oczekuje od każdego z nas takich postaw i form zaangażowania, żeby Narodowy Kongres Trzeźwości wydał błogosławione owoce dla Kościoła i naszego narodu.

Łomża, dnia 1 lutego 2017 r.
N. 134/2017

+ Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×