eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koncert Fortecy i film o Witoldzie Pileckim w OCK

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości Stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne zaprasza mieszkańców Ostrołęki na bezpłatną projekcję filmu "Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego" oraz koncert zespołu Forteca, który odbędzie się w już w najbliższy poniedziałek, 28 października.

- Postanowiliśmy zorganizować ten koncert w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości. Naszym zdaniem to najważniejsze święto w Polsce i warto je uczcić w sposób szczególny - powiedział nam Jakub Frydryk prezes Mazowieckich Inicjatyw Społecznych.

Ostrołęckie Centrum Kultury, 28 października, poniedziałek, wstęp wolny.
godz. 18.00 - koncert Zespołu Historyczno-Patriotycznego Forteca promujący płytę “Kto dziś upomni się o pamięć"
godz. 19.00 - projekcja filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" w reżyserii Dariusza Walusiaka

Płytę “Kto dziś upomni się o pamięć" będzie można kupić podczas występu w cenie 30 zł.

Film dokumentalny w reżyserii Dariusza Walusiaka opowiada o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

- Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.
Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.

Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.

Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu ("Kto dziś upomni się o Pamięć?" i "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni Żołnierze") wraz powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.

Na początku września Minister Obrony Narodowej awansował Witolda Pileckiego, zamordowanego przez komunistyczne władze bohatera podziemia na stopień Pułkownika.





REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×