eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Konferencja gwaroznawcza: "...by pielęgnować gadkę kurpiowską" (ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 6525
Konferencja gwaroznawcza rozpoczeła cykl spotkań (fot. R.Dawid)Konferencja gwaroznawcza rozpoczeła cykl spotkań (fot. R.Dawid)
REKLAMA
zdjecie 6525
W piątek w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbyła się konferencja gwaroznawcza, która rozpoczęła cykl badań nad gwarą kurpiowską.

- Gwara i tradycyjna kultura Kurpiów jest przedmiotem badań językoznawczych i etnograficznych od przeszło wieku. Badania, których cel i pilna potrzeba nie wymagają już uzasadnienia, są prowadzone przez etnografów z udziałem nieprofesjonalistów, związanych z całym regionem Mazowsza, głównie nauczycieli, studentów i starszej młodzieży szkolnej - wyjaśnia Maria Samsel, dyrektor MKK w Ostrołęce. - Dzięki społecznej pomocy w wypełnianiu kwestionariuszy w terenie, powstał 10-tomowy „Atlas gwar mazowieckich”, w którym obszar kurpiowski reprezentowany jest przez kilkanaście wsi.  Kilka lat temu powstała koncepcja wyodrębnienia z archiwum materiałów kurpiowskich, uzupełnienia ich potrzebnymi informacjami. Aby nasze zamierzenie doprowadzić do końca, sprawdzić nazwy niepewne, uściślić znaczenia i uzyskać odpowiedzi porównawcze z możliwie jak największej liczby wsi, potrzebna jest pomoc szkół.  Przygotowaliśmy program seminarium, które będzie odbywało się raz w miesiącu w Muzeum Kultury Kurpiowskiej lub kolejno w poszczególnych gminach. Tematyka związana jest ze ścieżką regionalną z kulturą i historią języka a przede wszystkim gwaroznawstwem. Osoby regularnie uczestniczące w spotkaniach otrzymają certyfikat - dodaje.

Podczas konferencji głos zabrali, m.in. :
- Maria Samsel, Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
- Mirosław Grzyb, Prezes Związku Kurpiów
- prof. dr Józef Krajewski, Rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku
- prof. dr hab. Józef Pomsta-Porayski, Prezes Towarzystwa Kultury Języka
- prof. dr hab. Barbara Falińska, przewodnicząca Sekcji Gwaroznawczej Towarzystwa Kultury Języka,
Kierownik Pracowni Badań Regionalnych Wszechnicy Mazurskiej w Olecku
- prof. dr hab. Józefa Bałachowicz, Kierownik Zakładu Edukacji i Wspomagania Rozwoju Dziecka
- dr Krystyna Długosz-Kurczabowa, Prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Kultury Języka
Kalendarz imprez
marzec 2026
PnWtŚrCzPtSoNd
 23  24  25  26  27  28 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×