zdjecie 65
2017-02-09T11:05:36+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Koperta życia" dla ostrołęckich seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
11
2
0

W sali konferencyjnej ostrołęckiego ratusza odbyło się spotkanie seniorów poświęcone tzw. "kopercie życia" - nowej inicjatywie seniorów z naszego miasta, mającej pomóc im w otrzymaniu odpowiedniej pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Poznaliśmy założenia tego projektu.

Czym jest koperta życia? To koperta, w której pozostawiona jest karta z ankietą medyczną, zawierającą dane osobowe pacjenta oraz wykaz przebytych chorób i przyjmowanych leków. Dokument ten powinien być pozostawiony w widocznym miejscu w mieszkaniu, tak by ratownicy, którzy przyjadą udzielić pomocy w nagłym przypadku mogli szybko ją odnaleźć i poznać dane dotyczące pacjenta w przypadku, gdy ten nie jest sam w stanie udzielić informacji.

- Koperta życia zdecydowanie może uratować życie, bo adresatami koperty są ratownicy i lekarze, którzy mają ją otworzyć w sytuacji zagrożenia. To szczególnie ważne w przypadku osób żyjących samotnie. Najbardziej istotna sprawa jest jedna: w starszym wieku człowiek ma sklerozę i można czasem tak coś położyć, że nie można tego znaleźć. Dlatego trzeba znaleźć takie miejsce dla koperty, które byłoby widoczne z wielu miejsc w mieszkaniu - podkreślał Mirosław Chełchowski, zastępca przewodniczącego Ostrołęckiej Rady Seniorów.

Pierwszy nakład kopert życia to 500 sztuk, ale przedstawiciele rady seniorów zapewnili dodrukowanie kolejnych, gdyż w Ostrołęce żyje ok. 14 tysięcy seniorów i z pewnością taka inicjatywa powinna być prowadzona na szerszą skalę. Obecny na zebraniu przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski pochwalił działania seniorów i zapowiedział wsparcie ze strony ostrołęckiego samorządu.

Ostrołęcka Rada Seniorów działa od kwietnia 2015 roku. Głównym jej celem jest rozpoznawanie potrzeb osób starszych, wpieranie ich i niesienie pomocy. ORS aktywizuje seniorów, udziela im pomocy, podejmuje działania ku poprawie życia osób starszych i współpracuje z Klubami Seniora. "Koperta życia" jest jedną z kolejnych ciekawych inicjatyw, ale - jak zapowiadają pełni zapału seniorzy - na pewno nie ostatnią.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×