eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Koperta życia" dla ostrołęckich seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

W sali konferencyjnej ostrołęckiego ratusza odbyło się spotkanie seniorów poświęcone tzw. "kopercie życia" - nowej inicjatywie seniorów z naszego miasta, mającej pomóc im w otrzymaniu odpowiedniej pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Poznaliśmy założenia tego projektu.

Czym jest koperta życia? To koperta, w której pozostawiona jest karta z ankietą medyczną, zawierającą dane osobowe pacjenta oraz wykaz przebytych chorób i przyjmowanych leków. Dokument ten powinien być pozostawiony w widocznym miejscu w mieszkaniu, tak by ratownicy, którzy przyjadą udzielić pomocy w nagłym przypadku mogli szybko ją odnaleźć i poznać dane dotyczące pacjenta w przypadku, gdy ten nie jest sam w stanie udzielić informacji.

- Koperta życia zdecydowanie może uratować życie, bo adresatami koperty są ratownicy i lekarze, którzy mają ją otworzyć w sytuacji zagrożenia. To szczególnie ważne w przypadku osób żyjących samotnie. Najbardziej istotna sprawa jest jedna: w starszym wieku człowiek ma sklerozę i można czasem tak coś położyć, że nie można tego znaleźć. Dlatego trzeba znaleźć takie miejsce dla koperty, które byłoby widoczne z wielu miejsc w mieszkaniu - podkreślał Mirosław Chełchowski, zastępca przewodniczącego Ostrołęckiej Rady Seniorów.

Pierwszy nakład kopert życia to 500 sztuk, ale przedstawiciele rady seniorów zapewnili dodrukowanie kolejnych, gdyż w Ostrołęce żyje ok. 14 tysięcy seniorów i z pewnością taka inicjatywa powinna być prowadzona na szerszą skalę. Obecny na zebraniu przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski pochwalił działania seniorów i zapowiedział wsparcie ze strony ostrołęckiego samorządu.

Ostrołęcka Rada Seniorów działa od kwietnia 2015 roku. Głównym jej celem jest rozpoznawanie potrzeb osób starszych, wpieranie ich i niesienie pomocy. ORS aktywizuje seniorów, udziela im pomocy, podejmuje działania ku poprawie życia osób starszych i współpracuje z Klubami Seniora. "Koperta życia" jest jedną z kolejnych ciekawych inicjatyw, ale - jak zapowiadają pełni zapału seniorzy - na pewno nie ostatnią.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19  20 dk21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×