2020-11-06T11:20:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koronawirus: Wraca zasiłek opiekuńczy dla rodziców

REKLAMA
REKLAMA
0
0
2

Rząd zapowiedział przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców z powodu zamknięcia szkół. Komu i na jakich zasadach przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w najbliższych tygodniach?

W dniu dzisiejszym Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejnych restrykcji z powodu rozwoju epidemii koronawirusa. Zapowiedziane przez rząd ograniczenia dotyczyć będą m.in. całkowitego zamknięcia szkół podstawowych.

Przypomnijmy, że do tej pory zamknięte były jedynie szkoły ponadpodstawowe oraz klasy 4-8 szkół podstawowych. Zgodnie jednak z zapowiedzią Premiera, od najbliższego poniedziałku na pracę zdalną przejdą również uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.

W związku z całkowitym zamknięciem szkół, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg zapowiedziała ponowne wprowadzenie tzw. dodatkowego zasiłku opiekuńczego:

"Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach."

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zasiłek ten wypłacany jest zarówno w przypadku choroby dziecka, jak i z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka. Szczegółowo na temat zasad przyznawania zasiłku można przeczytać na tej stronie.

W normalnej sytuacji, maksymalny okres, za który ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy, wynosi 60 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Przy czym łączny okres 60 dni przysługuje łącznie matce i ojcu dziecka. 

Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadzają jednak wyjątkową zasadę, zgodnie z którą w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa, rodzicowi dziecka przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który nie wlicza się do wspomnianego wcześniej limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych, lecz przysługuje dodatkowo, ponad standardowy limit.

Kto może liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie na tych samych zasadach, jakie obowiązywały podczas pierwszej, wiosennej fali epidemii. Co to oznacza?

W przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na dziecko zdrowe. Oznacza to, że możliwość uzyskania zasiłku ograniczona będzie wiekiem dziecka.

O ile bowiem w przypadku choroby, zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi do 14 roku życia dziecka, o tyle w przypadku zamknięcia placówki oświatowej, rodzice mogą liczyć na zasiłek z ZUS jedynie w przypadku dzieci, które nie ukończyły 8 lat. Z zasiłku można więc korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. 

Wyjątek dotyczy dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. W tym przypadku, dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest do ukończenia przez dziecko:

16 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności,

18 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

24 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie muszą składać standardowego kompletu dokumentów (tj. formularzy ZUS Z-15A oraz ZUS Z-3b). Wnioskowanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy odbywa się bowiem w oparciu o uproszczony wniosek wysyłany na formularzu ZAS-58. Wniosek ten można pobrać na tej stronie.

O tym, w jaki sposób obliczyć wysokość przysługującego nam zasiłku zasiłku oraz jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~kurp, 13:01 06-11-2020,   100%
a co ze starszymi dziecmi?tymi od 8 do 12? sa juz dorosli?popieprzone prawo
odpowiedz   •   oceń :  
~true story, 20:41 08-11-2020,   -
nasz rząd to dzieci we mgle.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 4311