2013-05-26T18:46:00+02:00 eOstroleka.pl
,

Krajowy Fundusz Drogowy spłaci swoje długi zaciągając kolejne zobowiązania

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Długi Krajowego Funduszu Drogowego wynoszą ok. 41 mld zł. Sejm przyjął przepisy umożliwiające ich spłatę poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań.

Sejm znowelizował ustawy: o autostradach płatnych, o Krajowym Funduszu Drogowym i o drogach publicznych.

Głównym celem nowelizacji jest restrukturyzacja długu Krajowego Funduszu Drogowego. Nowe przepisy mają pomóc w zwiększeniu płynności finansowej funduszu.

Obecnie zobowiązania Funduszu wynoszą ok. 41 mld zł. Fundusz jest finansowany jest m.in. z opłaty paliwowej, zobowiązań zaciągniętych przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu (kredyty, pożyczki, obligacje).

Środki do KFD wpływają również z Generalnej Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (płatności operatorów autostrad płatnych, opłat za dokumentacje przetargowe i opłaty za przejazdy autostradami, gdy opłaty pobiera GDDKiA).

Coraz więcej dróg w viaTOLL. Kolejne 160 km w systemie

Po wejściu w życie zmian w przepisach Krajowy Fundusz Drogowy będzie mógł spłacić dotychczasowe zobowiązania przy pomocy nowych kredytów i pożyczek bądź emisję papierów dłużnych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wszystko za sprawą możliwości uzyskania poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa.

KFD będzie miał możliwość dowolnego dysponowania środkami przekazywanymi z opłat elektronicznych. Obecnie pieniądze przekazywane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przekazywane są z określeniem ich przeznaczenia. Zmiana umożliwi wykorzystanie środków na bieżące potrzeby.

Krajowy Fundusz Drogowy będzie gromadzić środki finansowe na przygotowanie, wdrożenie, budowę lub eksploatację systemów poboru opłat, uzyskane za przejazdy autostradami oraz przejazdy po drogach krajowych zespołu pojazdów, obejmującego przyczepę lub naczepę o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, w tym autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Teraz projekt zmian trafi do Senatu.

REKLAMA
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×