2015-08-11T17:26:55+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Krystyna Janda boi się rządów PiS. Odpowiada jej poseł Czartoryski

REKLAMA
Arkadiusz Czartoryski (fot. eOstroleka.pl)Arkadiusz Czartoryski (fot. eOstroleka.pl)
REKLAMA

Jedna z najsłynniejszych polskich aktorek Krystyna Janda opublikowała na swoim profilu w jednym z portali społecznościowych szereg wpisów, które krytycznie odnosiły się do działalności partii Prawo i Sprawiedliwość. Doczekała się ona odpowiedzi od posła Arkadiusza Czartoryskiego, który zaznaczył, że to właśnie za rządów PiS Janda otrzymywała duże wsparcie finansowe na promocję spektakli teatralnych.

- Nie chcę zmian, nie chcę rewolucji, chcę pracować spokojnie i wytrwale, ku chwale ojczyzny, na swoim odcinku. Niech świat, ludzie, sztuka, teatr, wszystko dookoła będą różnorodne, niech każdy zostaje przy swoim zdaniu, poglądach i religii, a inni nie mają do niego o to pretensji. Niech wszystko rozwija się i kwitnie tak jak przez ostatnie 25 lat i niech nikt temu nie przeszkadza - wpis o takiej treści pojawił się w maju tego roku na oficjalnym profilu Krystyny Jandy na Facebooku. Aktorka dodała również, że porządek i rozwój kraju hamowany był tylko w jednym okresie, właśnie wtedy, kiedy u władzy był PiS. Zarzuciła także, że nikt z władz nie pomagał jej w prowadzeniu szeroko zakrojonej działalności kulturalnej.

zdjecie 300
Ten wpis - oraz kolejne posty uderzające w PiS - doczekały się odpowiedzi posła Arkadiusza Czartoryskiego. Pochodzący z Ostrołęki parlamentarzysta ze zdumieniem odebrał argumenty, wytaczane przez Krystynę Jandę. Według niego, otrzymywała ona dużą pomoc zarówno od Urzędu Marszałkowskiego, jak i od Ministerstwa Kultury - i to właśnie za czasów rządzenia Prawa i Sprawiedliwości.

- W czasie mojego wicemarszałkowania na Mazowszu odpowiadałem za kulturę i to wówczas nabyła Pani od marszałkowskiej instytucji kino „Polonia”, które stało się siedzibą Pani teatru. Pamiętam Pani szczere i wielokrotnie wypowiadane podziękowania dla PiS-owskich władz Warszawy, w tym dla mnie też, bo dodatkowo wejście do sali teatralnej i hol wynajęte zostały przez PiS-owski Urząd Miasta. Oczywiście na tym nie koniec, bo za chwilę – w 2006 roku – otrzymała Pani od PiS-wskiego Ministerstwa Kultury milion złotych na remont sali Pani teatru. 3 grudnia 2006 r. premierą „Trzech sióstr” A. Czechowa zainaugurowana została działalność Dużej Sceny Teatru Polonia ze wsparciem PiS-owskiego Urzędu Miasta Warszawy w wysokości 70 tys. zł. Drugą premierą były „Szczęśliwe dni” Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka wsparte dotacją „okropnego” PiS-owskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 50 tys. zł. Potem było 30 tys. na premierę „Skoku z wysokości” Leslie Ayvazian. Dodatkowo z Ministerstwa Kultury w tym samym 2006 roku kwotę 100 tys. na premierę spektaklu inaugurującego działalność Dużej Sceny „Trzy siostry” A. Czechowa i ponad 32 tys. na cykl koncertów „Karaoke w teatrze – śpiewać jak to łatwo powiedzieć” w reżyserii Magdy Umer. W roku 2007 z Ministerstwa Kultury w czasie rządów PiS 70 tys. zł na premierę spektaklu „Boska!” w kwietniu 2007 i 50 tys. zł na premierę spektaklu „Wątpliwość” - pisze poseł Arkadiusz Czartoryski.

Kończąc, Czartoryski życzy Jandzie więcej wyrozumiałości dla tych wyborców, którzy zdecydowali się oddać swój głos na Prawo i Sprawiedliwość - Czasem sam się człowiek dziwi, jakim jest zapominalskim - dodaje i wyraża ubolewanie nad tym, że tak ceniona w środowisku artystycznym osoba "poszła w politykę". W tej ostatniej kwestii nie wypada się z ostrołęckim posłem nie zgodzić, gdyż historia zna wiele przypadków znanych aktorów, sportowców czy muzyków, którzy po kontakcie z polityką nie wrócili już do dawnej, dobrej opinii w społeczeństwie.

REKLAMA
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×