2016-11-16T16:53:26+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ks. Jan Twardowski patronem SOS-W w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9145
REKLAMA
zdjecie 9145
21
1
0

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrołęce ma swojego patrona. W środę 16 listopada w siedzibie szkoły odbyła się uroczystość nadania ośrodkowi imienia księdza Jana Twardowskiego. Ceremonię zaszczyciła swoją obecnością znana aktorka Teresa Lipowska.

Społeczność szkolna - nauczyciele, rodzice i uczniowie - wybierali patrona szkoły w głosowaniu. Do wyboru mieli kilka znanych postaci i symboli, SOS-W mógł nosić imię m.in. św. Mikołaja czy Ziemi Kurpiowskiej. Wybrano jednak postać ks. Jana Twardowskiego, wybitnego duchownego i poety zmarłego w 2006 roku. Autor wielu wspaniałych wierszy patronuje teraz wyjątkowemu ośrodkowi.

Uczą się w nim bowiem dzieci niepełnosprawne z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Na dzisiejszej uroczystości szkolnej dyrektor Iwona Domańska podziękowała władzom miasta za pomoc w powstaniu nowego budynku ośrodka, dzięki czemu dzieci mogą uczyć się w komfortowych warunkach, nawet te najbardziej niepełnosprawne ruchowo.

Nadanie imienia ośrodkowi szkolno-wychowawczemu rozpoczęło się mszą świętą celebrowaną przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Następnie biskup Stepnowski, prezydent Janusz Kotowski oraz przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej księdzu Twardowskiemu. Patron ośrodka pojawiał się we wspomnieniach wielu osób zgromadzonych na uroczystościach.

- Ks. Jan Twardowski pokazywał nam Pana Boga jako bliską osobę, wesołą, ale nie taką, którą można poklepać po ramieniu. Aż chciało się słuchać jego wykładów, a dyskusja toczyła się często też na przerwach - mówił o wykładach księdza Twardowskiego prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. - Poznałam go przed moim ślubem, mieszkał niezwykle skromnie, a ściany w swojej izdebce miał wyklejone prezentami otrzymanymi przez ludzi - dodawała Teresa Lipowska, znana aktorka, która przyjaźniła się z księdzem i po jego śmierci stara się propagować pamięć o nim.

Zachwyceni nowym patronem byli także uczniowie. Przygotowali oni wyjątkową akademię, w trakcie której przybliżyli zgromadzonym postać ks. Twardowskiego. Uroczystość obserwowali także dyrektorzy ostrołęckich placówek, przedstawiciele samorządu. Dziś SOS-W był numerem jeden w mieście, o czym świadczy wielka życzliwość płynąca ze słów obecnych na spotkaniu. Ośrodek nie tylko zyskał imię, ale też otrzymał wiele prezentów i dobrych słów, które mogą być motywacją na kolejne lata wytężonej pracy nauczycieli, uczniów czy pracowników administracji.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×