eOstroleka.pl
Polska,

Ksiądz w Sadownem nękany przez policję: „Czy został potajemnie reaktywowany IV departament MSW?”

REKLAMA
zdjecie 9752
fot. sxc.hu fot. sxc.hu
REKLAMA

W Sadownem, niewielkiej miejscowości w powiecie węgrowskim, kazanie wygłoszone przez miejscowego kapłana stało się powodem do interwencji policji. O sprawie poinformowała „Gazeta Polska Codziennie”.

Chodzi o kazanie wygłoszone przez ks. mgra Tomasza Duszkiewicza, który mówił m.in. o ochronie ojczyzny. Część kazania dotyczyła także katastrofy smoleńskiej i informacji dotyczących trotylu we wraku samolotu. Jak pisze „GPC”, ksiądz mówił m.in. o tym, że jego zdaniem w Smoleńsku doszło do zamachu i w mocnych słowach domagał się rozliczenia winnych.

Z ustaleń gazety wynika, że na wikarego doniósł jeden z uczestników nabożeństwa. Interwencja policji była błyskawiczna - funkcjonariusze zjawili się nawet u leżącego w szpitalu schorowanego proboszcza parafii, zarzucając wikaremu kłamstwa m.in. w sprawie inwigilacji uczestników marszu „Obudź się Polsko”, a od samego ks. Duszkiewicza domagali się wycofania ze swoich słów.

- Mam pytanie do premiera Donalda Tuska i szefa MSW Jacka Cichockiego. Czy został potajemnie reaktywowany czwarty departament MSW? - pytał podczas konferencji zwołanej w tej bulwersującej sprawie poseł PiS, Jarosław Zieliński, podkreślając, że tak jak w Sadownem, postępowano wobec księży w PRL.

- Przykład idzie z góry - powiedział Arkadiusz Czartoryski, przypominając historię ks. płka Sławomira Żarskiego, który za swą żarliwą homilię wygłoszoną 11 listopada 2010 roku w Katedrze Polowej WP został zrugany przez prezydenta Komorowskiego a przez szefa MON przeniesiony do rezerwy.

Prof. Krystyna Pawłowicz przypomniała, że zgodnie z konstytucją powinno obowiązywać poszanowanie wzajemnej autonomii i niezależności państwa i Kościoła. - Kościół ma prawo do moralnej oceny każdego wydarzenia. Nachodzenie jest oczywistym naruszaniem prawa - podkreśliła posłanka PiS.

Andrzej Duda zapowiedział, że sprawą nękania kapłana zajmie się w przyszłym tygodniu Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, na który zostanie zaproszony także ks. Duszkiewicz. - Będziemy chcieli poznać jego stanowisko w tej sprawie i dowiedzieć się na jakiej podstawie działali policjanci, podejmując takie a nie inne działania - powiedział Duda. Sprawa zostanie także poruszona podczas posiedzenia Komisji Sprawi Wewnętrznych i Administracji.


[źródło: Gazeta Polska Codziennie / mypis.pl]

REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×