eOstroleka.pl
Ostrołęka, UJAWNIAMY

Kto będzie kandydatem PiS na prezydenta Ostrołęki? To nazwisko pada w kuluarach coraz częściej

REKLAMA
zdjecie 1024
zdjecie 1024
REKLAMA

Choć miejska radna Ewa Żebrowska-Rosak została namaszczona przez senatora Roberta Mamątowa na prawdopodobną kandydatkę na prezydenta Ostrołęki, środowisko PiS wypuszcza informacje o "tajemniczym kandydacie". Wiemy, o kogo chodzi.

Choć wybory samorządowe 2024 dopiero na wiosnę przyszłego roku, to jedno nazwisko z karuzeli kandydatów już zostało publicznie podane do wiadomości i to kilka miesięcy temu. - Też muszę to powiedzieć. Jest z nami też prawdopodobnie kandydatka na prezydenta miasta Ostrołęki w najbliższych wyborach, pani Ewa Żebrowska-Rosak - powiedział w lipcu 2023 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych senator Robert Mamątow.

Falstart senatora?

W szeregach PiS zapanowała wówczas konsternacja. Wśród wielu lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości nie brakowało głosów, że senator popełnił falstart.

- Deklaracja senatora była zaskakująca, bo nie wiadomo, czy w ogóle z kimś to uzgadniał. Tak po prostu wyskoczył, mianując radną, jako prawdopodobną kandydatkę na prezydenta. Atmosfera trochę się zepsuła, bo chyba nie tak powinno wyglądać ogłaszanie takiej informacji - mówił nam jeden z działaczy PiS.

Radna Ewa Żebrowska-Rosak poważnie podeszła do tematu: skoro została już namaszczona na kandydatkę, to zaczęła być mocno aktywna. Na sesjach aktywności odmówić jej nigdy nie można było, natomiast ruszyła z promocją w mediach społecznościowych. Nagrywa profesjonalnie wyglądające materiały, pokazuje się na wydarzeniach w mieście czy w sąsiedniej gminie Rzekuń. Pytanie tylko, czy nie podzieli losu... Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Kandydatka jedynie prawdopodobna?

Stojąca samotnie na konferencji prasowej wspomniana Kidawa-Błońska była symbolem katastrofalnej kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w wyborach na prezydenta RP w 2020 roku. Wtedy również bez większego zastanowienia władze PO postawiły na tę kandydatkę, a kiedy okazało się, że nie ma szans na wygraną - wystawiono ją na pośmiewisko, zastępując Rafałem Trzaskowskim. Koniec końców, niewiele to pomogło, bo skończyło się porażką: wizerunkową i wyborczą.

W ostrołęckim przypadku, dotyczącym Prawa i Sprawiedliwości, nie brakuje podobieństw do tej sytuacji: radna Żebrowska-Rosak ogłoszona została jako prawdopodobna kandydatka, zaczęła mocno pracować na poparcie, a w ostatnim czasie - bardziej lub mniej oficjalnie - suflowana jest wersja o możliwym kandydacie, którego nikt się nie spodziewa. Mówi się o "bezpartyjnym kandydacie" popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość, który ma być wielką niespodzianką. Jeżeli niespodzianka, to nie radna Ewa Żebrowska-Rosak.

Wiemy, kto jest tym "tajemniczym kandydatem"

Kto mógłby być tym kandydatem? Jakiś czas temu PiS sondował możliwość wystawienia jako kandydata na prezydenta byłego dyrektora jednej z ostrołęckich szkół. Krąży jeszcze jedna wersja i to z warszawskich salonów: że PiS w wyborach samorządowych postawi na twarze znane z parlamentu, by mieć przewagę wizerunkową nad lokalną konkurencją i innymi partiami stawiającymi na lokalnych działaczy. Ale, biorąc pod uwagę, że PiS będzie prawdopodobnie opozycją w Sejmie i będzie musiał przyłożyć się do patrzenia na ręce rządzącej koalicji, to mało prawdopodobne.

Jednak jest inne rozwiązanie: jak wynika z naszych informacji, część środowiska PiS w Ostrołęce chce, by ich kandydatem na prezydenta miasta był Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki. To doświadczony samorządowiec, znany w Ostrołęce, nazywany specjalistą od inwestycji. W tym przypadku Prawu i Sprawiedliwości nie sprzyja historia: nazwisko Kubła pojawia się w kontekście wyborów prezydenckich co cztery lata, a później startuje on do rady powiatu i znów jest starostą. Argumentów za tym, żeby tym razem było inaczej, może być niewiele, tym bardziej, że Kubeł nie jest kojarzony z żadną partią polityczną, startuje zawsze z ramienia bezpartyjnego komitetu.

Wszystkie te wersje łączy jedno: są niekorzystne dla radnej Ewy Żebrowskiej-Rosak, która wciąż jest "prawdopodobną kandydatką". Czy zostanie prawdziwą?

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28 dk29  30
×