2017-11-22T15:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpiowski wieczór folkowy w Czarni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0

Towarzystwo Kurpiowskie "Strzelec? z Czarni zorganizowało Kurpiowski Wieczór Folkowy. Imprezie, która odbyła się w sobotę, 18 listopada odbył się także XXVII zjazd sprawozdawczy "Strzelców".  

Wśród zaproszonych do udziału w spotkaniu gości znaleźli się m.in. radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, wicestarosta Powiatu Ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski z dyrektorem wydziału promocji i rozwoju promocji Aldoną Kuciej i Katarzyną Grodzką, radny powiatowy Czesław Jurga, prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb i wójt Stanisław Pyśk z małżonką. Gośćmi specjalnymi byli członkowie Kapeli ze Wsi Warszawa. Zespół ten nagrał niedawno płytę wraz z artystami ludowymi z gminy Czarnia.

Zjazd rozpoczął się od sygnału na ligawce i wystrzału ze strzelby kurpiowskiej. Uczestnicy spotkania wspólnie odśpiewali pieśń "Na carnieńskiej roli". W ten sposób wspomina się zmarłych członków stowarzyszenia. Szeregi Towarzystwa zasiliło w tym roku 6 nowych osób. Złożyli oni uroczystą przysięgę na strzelbę kurpiowską, musieli także własnoręcznie nabić strzelbę i oddać z niej wystrzał. Pomocą służyli strzelcy kurpiowscy ze stowarzyszenia z Durlasów, którzy też pełnili wartę honorową podczas obrad. Do największego w gminie stowarzyszenia należy 96 członków.

W trakcie zjazdu przedstawiono sprawozdanie merytoryczne i finansowe za miniony rok, które zostały przyjęte jednogłośnie. Prezes Kuczyński wspomniał o sukcesach Zespołu Folklorystycznego "Carniacy". Zdobył on m.in. I miejsce na ogólnopolskim Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, dał koncert na międzynarodowej imprezie ""Skrzyżowaniu Kultur" w Warszawie wraz z Kapelą ze Wsi Warszawa i na WOMEX World Music Expo - Targach Muzyki Świata w Katowicach. Wystawił widowisko weselne w Teatrze Polskim w Warszawie, otrzymał też odznaczenie "Orła Senackiego", zaś 6 listopada odebrał w Płocku Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Prezes TK "Strzelec" wręczył podziękowania dla sponsorów oraz osób zaangażowanych w przygotowanie imprezy. Wielkie podziękowania skierował do Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. Radny Marian Krupiński odczytał list od marszałka Adama Struzika. Jego adresatem był wiceprezes TK "Strzelec" Stanisław Szydlik. Od 30 lat pełni on funkcję sołtysa wsi Bandysie, a od ćwierć wieku jest radnym gminnym  w Czarni. Wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali społecznikowi "Sto lat".

Wśród głównych zadań, jakie towarzystwo postawiło sobie na przyszły rok jest wydanie książki o historii zespołu i "Strzelca",  a w niej scenariusze widowisk obrzędowych i gadki kurpiowskie W. Kuczyńskiego oraz warsztaty artystyczne dla zespołu i rozpoczęcie pracy nad opracowaniem widowiska obrzędowego całego wesela kurpiowskiego. Planowany jest  też udział w trzech  festiwalach ogólnopolskich: w Kazimierzu, Rzeszowie i w Tarnogrodzie. Zjazd stowarzyszenia to nie tylko sprawozdanie z jego działalności. Towarzyszyły mu bowiem występy artystyczne. W tym roku zaprezentowali się młodzi artyści z kapeli "Jonusie" i Ropiaki" . Zaśpiewała też męska grupa śpiewacza z Czarni. Po nich zaś wystąpiły kobiety należące do zespołu "Carniacy". Wielkie brawa za swój występ otrzymał zespół folklorystyczny "Wach", który wykonał  kilka pieśni. Do tańca przygrywała też rodzinna kapela Kaczyńskich z Wachu. Niekwestionowaną gwiazdą była jednak Kapela ze Wsi Warszawa. Muzycy z folkowego zespołu zagrali najpierw kilka własnych utworów. Później zaprosili na scenę członków męskiej grupy śpiewaczej z Czarni. Wspólny występ wywołał gromkie brawa i porwał do tańca liczną grupę uczestników imprezy. Był to początek wspólnej zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych. Do tańca grały miejscowe kapele ludowe, Kapela Brata Zenona i zaproszone zespoły. Kolejny zjazd TK "Strzelec? za rok. Wówczas odbędą się wybory nowych władz stowarzyszenia.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2