eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpiowskie Bractwo Bartne z wizytą i podziękowaniem u starosty ostrołęckiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

W Starostwie Powiatowym w Ostrołęce, z inicjatywy Kurpiowskiego Bractwa Bartnego 21 grudnia odbyło się spotkanie, na którym wręczone zostały  certyfikaty wpisu kultury bartniczej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i instytucji. W taki sposób Bractwo chciało podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili  się do wpisu.

Przypomnijmy, że starosta Stanisław Kubeł uczestniczył wraz z przedstawicielami Kurpiowskiego Bractwa Bartnego 9 grudnia w uroczystości wręczeniu certyfikatów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcieliśmy wszystkim Państwu podziękować za wsparcie nas w dążeniach do uzyskania wpisu kultury bartniczej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Dziś wspólnie możemy cieszyć się, że to się udało. Jest to drugi wpis tej rangi w Polsce.

- mówił starosta bartny Janusz Marzewski.

Certyfikaty w Starostwie z rąk przedstawicieli Bractwa Bartnego odebrali Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Elżbieta Abramczyk, burmistrz Myszyńca, Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów, Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKiK w Myszyńcu. Do pozostałych osób, przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji Bractwo dostarczy certyfikaty osobiście.  

Kultura bartnicza została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości decyzją Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 15. sesji w Paryżu w grudniu 2020 roku.

Do tej pory na liście tej widniał tylko jeden polski wpis – szopkarstwo krakowskie, wpisane w 2018 r.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza zarówno praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak i związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i (w niektórych przypadkach) jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego. To niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, jest stale odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich otoczeniem, oddziaływaniem przyrody i ich historią oraz zapewnia im poczucie tożsamości i ciągłości, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz ludzkiej kreatywności.

Elementy wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości ukazują różnorodność dziedzictwa niematerialnego i pomagają podnieść świadomość jego znaczenia. Wpisów na Listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad. Wnioski oceniane są pod kątem zgodności z kryteriami wymienionymi w Dyrektywach Operacyjnych do Konwencji UNESCO 2003.

Na temat bartnictwa powstało wiele opracowań. W zbiorach Muzeum znajdują się ule kłodowe, świadczące o tradycjach bartniczych mieszkańców Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Można je obejrzeć w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×