zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-10-07T11:19:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Projekt „Eurospecjaliści z Ostrołęki” oficjalnie podsumowany. [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. archiwum szkołyfot. archiwum szkoły
REKLAMA
0
0
0

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce otrzymali certyfikaty potwierdzające ich udział w stażu w Golden Sun Mobility Center w Grecji, w ramach projektu pt.: ”Eurospecjaliści z Ostrołęki”.

Spotkanie, podczas którego oficjalnie wręczono certyfikaty odbyło się we wtorek, 28 września. Projekt ”Eurospecjaliści z Ostrołęki” nr 2020-1-PL-KA102-079867, był elementem systemowego programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Podczas uroczystego podsumowania projektu dyrektor szkoły, Cezary Pilcicki, przedstawił założenia projektu i pogratulował uczestnikom nabytych podczas stażu umiejętności wynikających z realizacji podstawy programowej oraz wskazał na wysokie walory poznawcze kultury i dziedzictwa narodowego Grecji. Podziękował również uczestnikom oraz opiekunom za właściwą postawę i godne reprezentowanie szkoły podczas stażu.

Organizatorzy przygotowali dla każdego ucznia certyfikat uczestnictwa w projekcie. Uczniowie już jako absolwenci szkoły będą mogli je przedłożyć u przyszłego pracodawcy, podczas aplikacji o pracę.

Podczas zagranicznego stażu w Grecji, który odbył się w maju i czerwcu 2021 roku młodzież rozwijała kompetencje zawodowe, realizując zadania zgodnie z programem praktyk w poszczególnych przedsiębiorstwach, zgodnie ze swoimi profilami kształcenia. Technicy pojazdów samochodowych pracowali w warsztatach samochodowych pod okiem greckich specjalistów poznając procesy naprawy i serwisowania aut, wymiany części oraz udoskonalić wiedzę dotyczącą diagnostyki. Logistycy zapoznali się z funkcjonowaniem przedsiębiorstw spedycyjno – magazynowych; poznali sposoby transportu i składowania towaru; nauczyli się prowadzenia i wystawiania dokumentów handlowych i magazynowych; pracowali na systemach i programach komputerowych używanych w firmie. Technicy informatyki poznali podstawy programowania oraz nauczyli się tworzenia prostych aplikacji. Mogli też rozwijać swoje umiejętności z diagnostyki i naprawy urządzeń informatycznych. Mechatronicy natomiast doskonalili swoje umiejętności z zakresu montowania i projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych; obsługi programu do projektowania CAD oraz obsługi i realizacji wydruków na drukarce 3D.

Oprócz rozwoju umiejętności zawodowych, które są kluczowe podczas staży w ramach programu POWER, uczniowie z ZSZ nr 1 w Ostrołęce pogłębili także kompetencje miękkie. Podczas mobilności wykorzystali posługiwanie się językiem angielskim, poszerzyli umiejętności organizacyjne, funkcjonowanie w grupie, zarządzanie czasem pracy. Młodzież skorzystała również ze zorganizowanego programu kulturowego w Grecji, w ramach którego zwiedzili Meteory – wpisany na listę UNESCO kompleks prawosławnych klasztorów, wybudowanych na wzniesieniach skalnych. Podczas weekendu odbył się rejs statkiem wraz z animacjami na wyspę Skiathos. Popołudniami, w czasie wolnym od praktyk uczestnicy odwiedzili okolice Masywu Olimpu – wioskę Palios Panteleimonas oraz wąwóz rzeki Enipea, nieopodal miasteczka Litochoro.

Jan Podrażka - kierownik praktycznej nauki zawodu, podsumowując spotkanie, życzył uczestnikom by w kolejnych etapach edukacyjnych i życiu zawodowym, potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. Wspomniał także o kolejnym projekcie, który będzie realizowany w obecnym roku szkolnym przez kolejne roczniki uczniów.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×