eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

„Kurpiowskie Sacrum” jedną z najciekawszych tras rowerowych w Polsce [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. Urząd Gminy w Łysychfot. Urząd Gminy w Łysych
REKLAMA

Licząca około 50 kilometrów trasa rowerowa nazwana „Kurpiowskie Sacrum” zyskała miano jednej z 16 najciekawszych tras rowerowych w Polsce. Przebiega przez interesujące krajobrazowo oraz historycznie tereny gmin Łyse i Myszyniec.

Zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego konkursu “Twoja ulubiona trasa rowerowa” organizowanego przez portal Clicktrans. Wyłoniono w nim 16 najciekawszych tras w Polsce, jedna z nich wiedzie przez gminę Łyse. Została nazwana „Kurpiowskie Sacrum” i w kategorii „Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie mazowieckim” otrzymał I miejsce. Droga prowadzi kolejno przez Łyse - Lipniki – Wykrot – Myszyniec – Krysiaki – Zalas – i na koniec wraca do Łysych.

O tym, jak opracowana została trasa „Kurpiowskiego Sacrum” opowiadają osoby, które zaangażowały się w jej powstanie.

Rowerowe podróże towarzyszą nam już od dłuższego czasu. Dlatego wspólnie ze znajomymi założyliśmy grupę Aktywnie i z Uśmiechem (można nas znaleźć na Facebooku), dzięki której możemy pokonywać i poznawać wiele pięknych szlaków rowerowych w Polsce. Razem przejechaliśmy Jezioro Czorsztyńskie, poznaliśmy wiele pięknych fragmentów ścieżki rowerowej R10 ze Świnoujścia, przez Hel aż do rosyjskiej granicy. Zachwycaliśmy się ścieżkami rowerowymi Green Velo w Augustowie, Białymstoku, Łomży oraz Białowieży. Objechaliśmy dookoła Jezioro Śniardwy. W ostatnim czasie w pomoc w realizacji naszych rowerowych planów, włączył się Wójt Gminy Łyse Pan Grzegorz Fabiszewski. Dzięki właśnie tej pomocy mogliśmy odnieść ogólnopolski sukces. Jednak żeby mieć siłę i wytrzymałość na tak wielu szlakach rowerowych, trzeba mieć dobre miejsce do codziennych treningów. Dlatego chcielibyśmy Wam przedstawić jedną z naszych ulubionych tras rowerowych, na których możecie nas spotkać. Jest to trasa zwycięska w ogólnopolskim konkursie rowerowym. Trasę nazwaliśmy „Kurpiowskie Sacrum”, została określona na około 50 km, wiedzie bocznymi, mało uczęszczanymi drogami. Stanowi ona pętlę przez gminę Łyse oraz Myszyniec. Składa się z 7 miejsc odniesienia, którymi są wszystkie kościoły gminy Łyse, miejsce objawień w Wykrocie oraz bazylika mniejsza w Myszyńcu. Nasza ulubiona trasa rowerowa w całości znajduje się w województwie mazowieckim, na pograniczu z  województwem podlaskim i warmińsko-mazurskim.

 Wytyczoną ścieżką rowerową określaną "Kurpiowskie Sacrum", można kolejno przedstawić w 7 punktach:

  •     Kościół pw. św. Anny w Łysych - drewniana świątynia jest najbardziej znana z corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską. To wydarzenie przyciąga szerokie rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i spoza kraju.
  •     Kościół pw. Serca Jezusowego w Lipnikach - wzniesiony został w latach 1837 - 1843 jest najstarszym kościołem w gminie. Świątynia to obiekt murowany z kamienia polnego, neobarokowy.
  •     Zakon Mniszek Klarysek Kapucynek w Wykrocie - Klaryski Kapucynki to żeńska gałąź Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów obejmująca mniszki należące do wielkiej rodziny świętych Franciszka i Klary z Asyżu.
  •     Bazylika Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - neogotycki, pięcionawowy kościół z dwiema wieżami zbudowany w latach 1909-1922, nazywany jest „Katedrą Kurpiowską”. To jeden z największych kościołów na Mazowszu. Wystrój wnętrza nawiązuje do lokalnych tradycji. Najtragiczniejszy był dla niego rok 1708, kiedy to został całkowicie spalony przez Szwedów, pomimo że - jak mówią niektóre źródła, a przede wszystkim legenda - Kurpie pokonali wówczas wojska Karola XII właśnie pod Myszyńcem.
  •     Kościół MB Królowej Korony Polskiej w Krysiakach został konsekrowany w 1986r.
  •     Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Zalasiu - to piękny kościół w stylu neogotyckim zbudowany w latach 1908 - 1913 z czerwonej cegły, zwożonej z Prus Wschodnich.
  •     Kościół Rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych - został konsekrowany w 2000r.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×