2012-11-14T13:57:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurpsiowskie Bałamuty w Kadzidle [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8010
zdjecie 8010
fot. kadzidlo.pl fot. kadzidlo.pl
REKLAMA

Zasiedliny stały się głównym tematem szóstych Kurpsiowskich Bałamutów, które odbyły się w  poniedziałkowy wieczór w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.

Dom w kulturze ludowej jest najbardziej oswojoną, a zatem najbezpieczniejszą przestrzenią. Jest sceną życia człowieka. W nim rozgrywają się najważniejsze wydarzenia: narodziny, małżeństwo, inicjacja, śmierć. Dom, to nie tylko cztery ściany i dach nad głową. To historia naszego życia, bliscy ludzie, kultywowane tradycje, ale też otaczający nas krajobraz i wszystko, co w nim żyje.

O kurpiowskiej puszczy i leśniku, o rodzinnym domu, kurpiowskiej izbie, odczarowywaniu jej wnętrza, wyświęcenia domu przez księdza, miłości i przywiązaniu do swego regionu, zagrodzie, kurpiowskiej gościnności, Szwedach, rodzinie i zmianach bałamucili: Iwona Fąk - reporter Rozgłośni Radiowej Radio "OKO"; Katarzyna Kowalska - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle; Aldona Kuciej - Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce; Krystyna Łaszczych - bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Dylewie, poetka i gawędziarka; Paweł Łaszczych - instruktor ds. folkloru w CKK w Kadzidle, kierownik Zespołu Kurpianka-Cepelia z Kadzidła; Dariusz Łukaszewski - Wójt Gminy Kadzidło z wykształcenia historyk, z pasji poeta; Sabina Malinowska - zastępca dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce; Urszula Nadolna - bibliotekarka w Gimnazjum Publicznym im. A. Krzyżanowskiego "Wilka" w Kadzidle; Jolanta Markowska - polonistka w Gimnazjum Publicznym im. A. Krzyżanowskiego "Wilka" w Kadzidle; Grzegorz Parzych - Dyrektor Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. M. Mieszki w Kadzidle; Grażyna Reszka - polonistka w Zespole Szkół w Wachu, poetka autorka tomiku wierszy "A moje serce się nie poddaje"; Adam Wnęta - dziennikarz Kuriera Ostrołęckiego.

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×