eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Szymon Hołownia w Kadzidle: „Nie ma pokolenia JP2” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA
Powiat ostrołęcki: W piątek, 21 września, w kadzidlańskim Centrum Kultury Kurpiowskiej odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią - dziennikarzem, publicystą i autorem książek o tematyce religijnej.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia upominków dla jego głównych pomysłodawców. Krystian Koziatek i Adam Mielnicki z Kadzidła po lekturze książek Hołowni, postanowili zorganizować spotkanie z nim. Inicjatywę poparł wójt i tak znany dziennikarz pojawił się w budynku Centrum Kultury Kurpiowskiej. - Jestem wzruszony, że ci młodzi ludzie podjęli taką inicjatywę - mówił wójt gminy Kadzidło, Dariusz Łukaszewski przed około dwustuosobową publicznością. Następnie głos zabrał Hołownia. W pierwszych słowach odniósł się do braku poczucia miary, który według niego jest poważnym problemem w dzisiejszym świecie. - Każdy chce jeździć 300 kilometrów na godzinę i mieć 50 milionów dolarów na koncie. Tak naprawdę dla każdego na świecie starczy jedzenia, wody i pieniędzy, tylko nie potrafimy dobrze dzielić tych dóbr. Powinniśmy mieć umiar we wszystkim, wtedy świat byłby zdrowszy - powiedział.

Zapytany przez wójta Łukaszewskiego o to, czy istnieje jeszcze instytucja proroka bez wahania stwierdził, że tak i powołał się m.in. na historię proroka Jeremiasza. - Dziś to wszystko dzieje się w skali mniejszych, ale bardzo ważnych wyborów. Mamy teraz mnóstwo małych decyzji do podjęcia. W tej chwili jest czas proroków najmniejszych, czyli nas - my mamy charyzmat prorocki. Możemy nimi być poprzez zanoszenie dobrej nowiny od Boga, dawanie nadziei czy nawet uśmiechanie się do drugiej osoby. Szukajmy proroków w sobie. To jest nasze zadanie na dziś - powiedział Hołownia. Nie zabrakło także dyskusji o Janie Pawle II i tzw. „Pokoleniu JP2”, które według Hołowni nie istnieje. - Nie ma pokolenia JP2, chciałbym żeby było ale nie ma. Papieża Jana Pawła II przerabia się teraz na ulice, pomniki i ronda, zapominając o tym co robił. Teologowie wszędzie wplatają cytaty z wypowiedzi naszego papieża, ale wpada to jednym uchem i wypada drugim. Myślę, że przyszłe pokolenia odkryją prawdziwą wartość, jaką miał w sobie Jan Paweł II - dodał dziennikarz.

- Dla mnie, jako chrześcijanina, najważniejszy jest Jezus. Jest on dla mnie wszystkim . mówił Hołownia. - Piękno chrześcijaństwa polega na tym, że Jezus odchodząc zostawił wszystkich niewierzących na ziemi, nie kazał im w siebie wierzyć. Wiarę przechowała Matka Boża, tylko i wyłącznie ona. Wiele mówi się o Apostołach, ale tak naprawdę byli oni tchórzami, tak to według mnie trzeba nazwać. Święty Piotr wyparł się Jezusa w najważniejszym momencie. Matka Boża przechowała wiarę w sercu i ona dziś istnieje w milionach serc, w moim także - dodał Hołownia. Publicysta dodał także jak według niego należy żyć, aby być w porządku wobec Boga. - Najważniejsze żebym był sobą, był szczęśliwy. Nie należy gonić za ideałami z obrazów i ikon. Należy samemu być świętym. Świętym, czyli szczęśliwym - stwierdził. W związku z tym stwierdzeniem pojawił się także temat grzechu. - Nie da się żyć bez skłonności do grzechu. Zło pojawia się wtedy gdy mówimy „nie” Bogu. Grzeszymy i będziemy grzeszyć, tego nie da się uniknąć. Wszystkie kataklizmy na ziemi są skutkiem grzechu pierworodnego. Do końca życia na świecie panować będzie bieda i głód. Będziemy się też bać, bo bojaźń jest rzeczą ludzką. Sam Jezus też miał w sobie lęk podczas modlitwy w Ogrójcu - wyjaśnił Hołownia.

Szymon Hołownia ma 36 lat, jest autorem książek o tematyce religijnej m.in. „Kościół dla średniozaawansowanych”, „Tabletki z krzyżykiem” czy „Bóg, kasa i rock’n’roll”. Dawniej pracował jako publicysta w „Przewodniku Katolickim”, „Tygodniku Powszechnym” i „Newsweeku”. Obecnie dziennikarz telewizji TVN i tygodnika „Wprost”. Dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Grand Press, przyznawanej dla najlepszych polskich dziennikarzy.


M. Kowalczyk
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×