eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Kurs (warsztaty) pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego [PROGRAM, ZAPISY]

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Związek Kurpiów organizuje kurs (warsztaty) pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego w wersjach dla początkujących i dla zaawansowanych.

Wersja dla początkujących – przeznaczona jest dla osób nie znających zasad pisowni kurpiowskiej, opracowanych przez prof. Jerzego Rubacha. Znajomość wymowy kurpiowskiej nie jest wymagana.

Wersja dla zaawansowanych - przeznaczona jest dla osób znających zasady pisowni i znających podstawy wymowy kurpiowskiej. Skierowany jest do absolwentów kursu, który organizowaliśmy w wakacje 2011 r. oraz osób, które samodzielnie opanowały podstawy pisowni wg reguł opracowanych prze prof. Jerzego Rubacha.

Zgłoszenia, w postaci wypełnionej ankiety, leżyn kierować w terminie do 05 lutego b.r.
e-mailem na  adres:  biuro@kurpie.org  lub listownie na adres: Związek Kurpiów 07-410 Ostrołęka
ul. Świętokrzyska 2.

ANKIETA (doc)    

Kurs obejmował będzie ok. 12 godzin wykładów i ćwiczeń pod kierunkiem nauczyciela plus praca własna w domu. Osoby, które pomyślnie ukończą kurs otrzymają stosowne świadectwa – certyfikaty. Zapewniamy odpowiednie materiały pomocne w realizacji programu. W programie kursu przewidziane jest spotkanie z prof. Jerzym Rubachem oraz jego wykład nt. gramatyki kurpiowskiej.

Program kursu pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego

Kurs (warsztaty) pisowni i wymowy dialektu (gwary) kurpiowskiego
- w wersji dla początkujących lub zaawansowanych

1. Kurs w wersji dla początkujących skierowany jest do osób nie znających zasad pisowni kurpiowskiej, opracowanych przez prof. Jerzego Rubacha. Znajomość wymowy kurpiowskiej nie jest wymagana.
2.  Kurs w wersji dla zaawansowanych - przeznaczony jest dla osób znających podstawy pisania i wymowy kurpiowskiej. Skierowany jest do absolwentów kursu, który organizowaliśmy w wakacje 2011r.  lub osób, które samodzielnie opanowały pisownię wg reguł opracowanych prze prof. Jerzego Rubacha.
3. Miejsce kursu – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
4. Podstawą wpisu na kurs będzie nadesłana pocztą, faksem, e-mailem lub wypełniona najpóźniej w dniu rozpoczęcia kursu deklaracja.
5. Uczestnicy kursu otrzymają przed I spotkaniem komplet materiałów (wykłady i ćwiczenia).
6. Opłata za kurs wynosi 50zł. Opłatę wnosimy na konto bankowe Związku Kurpiów  
w KBS Myszyniec - nr konta - 92 8920 0001 0011 4967 2000 0010 lub gotówką podczas pierwszego spotkania. Związek Kurpiów wystawia rachunki za kurs.
7. Cel kursu – opanowanie umiejętności mówienia i pisania po kurpiowsku wg zasad opracowanych przez prof. Jerzego Rubacha, a opublikowanych w książce: Jerzy Rubach, „Zasady pisowni kurpiowskiego dialektu literackiego“ - Ostrołęka 2009.
8. Cel strategiczny kursu – uchronienie mowy kurpiowskiej w mowie i piśmie od zapomnienia.
9. Cel dodatkowy kursu – przygotowanie osób umiejących mówić i pisać po kurpiowsku w ilości co najmniej kilka na gminę. W przyszłości osoby te będą mogły nauczać kurpiowskiego w szkołach danej gminy lub być konsultantami w zakresie pisania po kurpiowsku na terenie danej gminy czy miejscowości. Związek Kurpiów będzie zabiegał u władz samorządowych i państwowych o wprowadzenie nauki gwary (dialektu) kurpiowskiego w placówkach oświatowych na Kurpiach.

10. Planowany przebieg i program kursu:

dla początkujących:

I spotkanie - sobota 15.02. godz. 10-14. Sprawy organizacyjne, wręczenie materiałów, omówienie zasad pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego, przydzielenie nauczyciela prowadzącego, zajęcia ćwiczeniowe w grupach, wyznaczenie zadań domowych.
W domu - praca własna z tekstami z możliwością konsultacji telefonicznch
i e-mailowych z prowadzącym nauczycielem
II spotkanie - sobota 01.03. godz. 10-14. Konsultacje i ćwiczenia.
W domu praca własna z tekstami z możliwością konsultacji telefonicznch
i e-mailowych z prowadzącym nauczycielem
III spotkanie - jeden z dni (środa 12.03, czwartek 13.03 lub piątek 14.03.2014 w godz. 12-16 – termin zależny od daty przyjazdu prof. Jerzego Rubacha. W programie wykład prof. Jerzego Rubacha nt gramatyki kurpiowskiej, konsultacje, sprawdzian. Ogłoszenie wyników i wręczenie certyfikatów.

dla zaawansowanych;

I spotkanie – sobota 8.02 godz. 10-14. Sprawy organizacyjne, wręczenie materiałów, omówienie zasad pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego, przydzielenie nauczyciela prowadzącego, zajęcia ćwiczeniowe w grupach, wyznaczenie zadań domowych.
Praca własna z tekstami w domu, z możliwością konsultacji telefonicznch
i e-mailowych z prowadzącym nauczycielem
II spotkanie – sobota 22.02 godz. 10-14. Konsultacje i ćwiczenia.
Praca własna z tekstami w domu, z możliwościa konsultacji telefonicznych
i e-mailowych z prowadzącym nauczycielem
III spotkanie - jeden z dni (środa 12.03. czwartek 13.03 lub piątek 14.03.2014 w godz. 12-16 – termin zależny od daty przyjazdu prof. Jerzego Rubacha. W programie wykład prof. Jerzego Rubacha nt gramatyki kurpiowskiej, konsultacje, sprawdzian. Ogłoszenie wyników i wręczenie certyfikatów.
Terminy powyższe mogą ulec zmianie, gdyż na etapie organizacji nie znamy liczby uczestników kursu.

Szerszych informacji o kursie udziela Henryk Gadomski tel. 609172320, hgadomski@wp.pl oraz Mirosław Grzyb tel.606488657  e-mail: prezes@kurpie.org

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×