2014-08-15T17:06:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Leczenie uzależnienia od alkoholu. Pij mniej

REKLAMA
zdjecie 9902
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Alkohol jest silnie powiązany z naszą kulturą i tradycją. Towarzyszy nam w czasie spotkań rodzinnych i w czasie imprez biznesowych. Jednak niektórzy ponoszą większe, niż inni konsekwencje picia. Jak zaradzić tragedii, z którą wiąże się nadmiar alkoholu?

Leczenie choroby alkoholowej jest niezwykle trudne. Dominującą metodą terapii jest utrzymanie całkowitej abstynencji. Bo abstynencja to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy cel dla osoby, która nie radzi sobie z piciem alkoholu. Odstawienie alkoholu redukuje w pewnym stopniu problemy zdrowotne związane ze skutkami wcześniejszego picia.

Jednak większość pijących osób nie potrafi odstawić alkoholu. Pojawiają się nowe pomysły i nowe metody terapii, a wiele z nich stara się wykorzystać fakt, że leczenie choroby alkoholowej może wiązać się z terapią zaburzeń psychicznych.

Może więc da się zmniejszać skutki picia poprzez leczenie farmakologiczne? Nie wiadomo, jednak już drugi rok wśród specjalistów trwa dyskusja nad celowością zażywania farmaceutyku o nazwie Selincro, który Komisja Europejska w 2013 roku dopuściła do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej.

Jest to pierwszy lek, który ma za zadanie redukować szkody związane z piciem alkoholu. Lek może być stosowany tylko podczas terapii choroby alkoholowej, ale rozpoczęcie jego zażywania nie wymaga całkowitego odstawienia alkoholu.

Czy jednak leczenie farmakologiczne ma sens w terapii leczenia uzależnień? Zdania na ten temat od wielu lat są podzielone wśród znawców tematu. Co więcej, nigdy dotąd w historii medycyny nie powiodło się stosowanie leków w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Musimy też pamiętać, że osoby uzależnione i współuzależnione muszą doskonale zrozumieć problem choroby alkoholowej by sobie zacząć z nią radzić. Mogą nam w tym pomóc specjaliści, ale zachęcamy też do zapoznania się z zasobami strony PijMniej.pl

REKLAMA
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×