zdjecie 3328
zdjecie 3328
2021-06-25T10:23:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Lex Ostrołęka" i nie tylko. W Sejmie znów gorąco. Było o "pomniku niegospodarności"

REKLAMA
REKLAMA
1
1
7

O Ostrołęce znów mówiło się w Sejmie - jedna z ustaw została nawet nazwana przez posłów opozycji "Lex Ostrołęka". Nazwa naszego miasta padała podczas niejednej dyskusji podczas środowych i czwartkowych obrad.

Żadnych poprawek nie zgłosiły w środę kluby parlamentarne czasie drugiego czytania w Sejmie projektu zmiany ustawy o rynku mocy. Odbyła się jednak dyskusja, w trakcie której opozycja określała projekt jako "Lex Ostrołęka" - dedykowany nowej, gazowej elektrowni Ostrołęka C.

Nowelizacja ustawy daje przedsiębiorstwom energochłonnym możliwość obniżenia opłaty mocowej. Dostosowuje polskie regulacje do Rozporządzenia PE i Rady UE. W czwartek za nowelizacją głosowało 397 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 34 posłów.

W środę wieczorem w Sejmie trwała również dyskusja nad wnioskiem o wotum nieufności dla wicepremiera Jacka Sasina. Tam również padało hasło "Ostrołęka". - Turów jest obrazem tego, jakim liderem Polski w Grupie Wyszehradzkiej jest Polska, Ostrołęka to pomnik waszej gospodarności - mówił poseł Dariusz Klimczak z PSL-Koalicji Polskiej. Z kolei poseł Krystian Kamiński wśrod trzech zarzutów, jakie sformułował wobec sasina, wymienił też "sprawę Ostrołęki" (przy wyborach kopertowych i Turowie).

Ostatecznie Sasin, jak można było się spodziewać, nie został odwołany ze stanowiska. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności.


Elektrownia C w Ostrołęce, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Gdy jeden z inwestorów – Grupa Energa – przejęta została przez koncern PKN Orlen, zapadła decyzja o zmianie sposobu zasilania elektrowni z węgla na gaz. Wpływ na taką decyzję miało wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, czyli bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Obecnie rozbierane są niepotrzebne elementy budowy elektrowni węglowej. Dotychczasowa budowa kosztowała ponad miliard złotych.

REKLAMA
zdjecie 3328
Więcej o: Ostrołęka, Sejm

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×