2015-11-17T14:34:55+01:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Powiat ostrołecki,

Litewskie wojaże kadzidlańskich gimnazjalistów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG w Kadzidle
REKLAMA
Rejon solecznicki na Litwie stanowił główny punkt w programie wycieczki gimnazjalistów z Kadzidła. Młodzież pod opieką swoich wychowawców i wójta Dariusza Łukaszewskiego poznawała historię litewskiego samorządu oraz jego najpiękniejsze zakątki, symbole i walory przyrodnicze.

Uczniowie z Kadzidła spotkali się m.in. z merem rejonu solecznickiego Andrzejem Andruszkiewiczem, odwiedzili cmentarz w Solecznikach oraz kościół parafialny. Rozmawiali z ks. proboszczem Wacławem Wołodkowiczem oraz posługującymi w parafii siostrami zakonnymi. Spośród sióstr odnaleźli rodaczkę z Baranowa.

Młodzież mogła również podziwiać pałac w Jaszunach, mocno związany ze znanymi rodami Balińskich i Śniadeckich. Pałac otoczony jest 25-hektarowym parkiem (ochronie podlega 22,6 ha). Park założony został w okresie budowy pałacu, pod koniec XIX w. znacznie poszerzony za sprawą Pawłowicza, który był ogrodnikiem.

- Pierwszy dzień naszej obecności na Ziemi Wileńskiej zakończyło spotkanie w solecznickim gimnazjum. Zostaliśmy pięknie podjęci przez panią dyrektor Irenę Wolską, panią wicedyrektor Beatę Zarumną, nauczycieli, uczniów, harcerzy. Nie zabrakło wspólnej zabawy, śpiewów, wymiany nauczycielskich doświadczeń – relacjonują swój pobyt na Litwie uczestnicy wycieczki - A później było już tylko Wilno. Zapaliliśmy znicz w Ponarach, gdzie podczas ostatniej wojny Niemcy i Litwini zamordowali blisko 20 000 Polaków. Zwiedziliśmy Ostrą Bramę, klasztor Bazylianów z celą Konrada, Katedrę Wileńską, domek siostry Faustyny, sanktuarium Jezusa Miłosiernego, cmentarze na Rossie (m.in. kwatery żołnierzy gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" oraz grób Matki Józefa Piłsudskiego, w którym złożono również serce Marszałka) i Antokolu, kościoły świętych Anny, Pawła i Piotra, cerkiew pw. Św. Ducha. W kościele na Antokolu spotkaliśmy ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który porozmawiał z uczniami i zaprosił na niedzielne spotkanie do... Kadzidła. Wycieczkę kończyliśmy w wileńskiej restauracji zajadając się znakomitymi kołdunami oraz popijając wyśmienity kwas chlebowy.

Organizatorami wycieczki byli: Halina Prusaczyk oraz wójt Dariusz Łukaszewski.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  1