zdjecie 8795
2021-04-27T16:09:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Lokata w banku czy fotowoltaika – zobacz co się bardziej opłaca

REKLAMA
REKLAMA
1
0
4

Szalejąca inflacja, rozkręcający się kryzys i niepewne jutro sprawiają, że wielu Polaków zastanawia się, jak bezpiecznie zainwestować oszczędności. Dobra inwestycja powinna być bezpieczna i przynosić wymierne korzyści. Postanowiliśmy zrobić nietypowe porównanie - fotowoltaika vs lokata w banku. Która inwestycja okaże się lepsza?

Oszczędności czy zyski?

Inwestując pieniądze spodziewamy się zysków i bezpiecznego przechowania kapitału. Wiele lat temu lokaty terminowe miały wielu zwolenników. Bezpieczny zysk, nawet jeśli nie był duży to jednak pozwalał bezpiecznie przechować pieniądze. Zysk z lokaty przynajmniej rekompensował stratę na inflacji. Bardzo niskie stopy procentowe sprawiły, że obecnie pieniądze na lokacie praktycznie nie pracują na korzyść właściciela.

Oprocentowanie lokat uzależnione jest od stóp procentowych ustalanych przez Bank Centralny i marży banku. W chwili obecnej banki najczęściej proponują lokaty do 1.5% w skali roku. Inwestując 22 000 zł, na lokacie urośnie nam 330 zł. Tylko od tego należy odliczyć jeszcze podatek który wyniesie 63 zł. Realny zysk z lokaty po roku, wyniesie więc około 268 zł.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy dzięki fotowoltaice. Rachunek za prąd płaci każdy. Energia elektryczna jest wykorzystywana zarówno w biznesie jak i w prywatnych domach. Dobrze dobrana fotowoltaika zapewnia darmowy prąd przez cały rok. W ten sposób rachunki mogą spaść z np. 300 zł do kilkunastu. Opłaty stałe, w zależności od umowy wynoszą od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Z fotowoltaiką można więc w miesiąc zaoszczędzić więcej niż wynosi aktualny zysk z rocznej lokaty w banku.

zdjecie

Przy wspomnianych rachunkach na poziomie 300 zł miesięcznie, odpowiednia instalacja będzie miała moc około 5 kWp a cena z montażem wyniesie niecałe 22 000 zł. Dzięki fotowoltaice miesięczne oszczędności wyniosą 280-290 zł, czyli 3 400 - 3 500 zł rocznie. To daje ponad 15% zysku w skali roku z fotowoltaiki. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do zysków z lokaty, oszczędności nie są opodatkowane. Czysty zysk.

Pomoc państwa, dopłaty i ulgi

Tu nie ma co porównywać. Pod względem dopłat i ulg podatkowych, lokaty bankowe nie mogą w żadnym stopniu konkurować z fotowoltaiką. Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo wspierany na różne sposoby. Najpopularniejszy program dopłat bezpośrednich Mój Prąd odnosi od kilku lat ogromne sukcesy. Już ponad 370 tysięcy polskich domów posiada własną instalację fotowoltaiczną. Poprzednie edycje oferowały dopłatę w wysokości 5 000 dla instalacji do 10 kWp. Czyli w przypadku naszej instalacji 5 kWp oznacza to obniżenie kosztu inwestycji o 22%. Tegoroczna edycja programu niesie za sobą wiele zmian. O szczegółach można przeczytać na stronie MÓJ PRĄD 3.0.

Kolejną formą wsparcia jest ulga termomodernizacyjna. Wystarczy koszt fotowoltaiki uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym aby uzyskać zwrot 17%, 19% lub 32% poniesionych kosztów. W przypadku instalacji za 22 000 zł i podatnika w I progu podatkowym, zwrot z podatku wyniesie 3 740 zł.

Warto pamiętać, że dopłatę Mój Prąd i ulgę termomodernizacyjną można łączyć. Takie połączenie pozwala odzyskać od 27% do 40% ceny instalacji. Czyli realna cena zakupu drastycznie spada. Szczegółowe porady i kalkulacje dotyczące odliczenia od podatku można znaleźć w poradniku ULGA TERMOMODERNIZACYJNA.

Bilansowanie 1:1

Instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia zapewnia prąd na bieżące potrzeby domu a nadwyżka jest zliczana przez specjalny licznik i oddawana do sieci. Każdy właściciel fotowoltaiki może w ciągu roku od wyprodukowania, odebrać 80% swojej nadprodukcji. W zamian za 20% oddanej energii, sieć energetyczna staje się ogromnym akumulatorem który można naładować latem i korzystać z niego aż do wiosny.

20% to jednak dużo. Dlatego jedna z najlepszych firm fotowoltaicznych – Sunvival Energy - od niedawna może zaproponować swoim klientom korzystne bilansowanie 1:1. Czyli każda kWh oddana do „magazynu” może zostać w ciągu roku wykorzystana na własne potrzeby.

zdjecie

Dzięki takiej formie bilansowania wyprodukowanej i pobranej energii klienci realnie zyskują 20% więcej energii. Zamiast oddawać część prądu sprzedawcy energii lepiej wykorzystać go na własne potrzeby W zależności od wielkości instalacji, 20% więcej energii pozwoli na przykład przez rok zasilać dużą lodówkę lub ładować samochód elektryczny i jeździć za darmo.

Fotowoltaika 3:0 Lokata

Hat trick. Fotowoltaika wygrywa.

Obniżenie rachunków za prąd o kilkaset złotych miesięcznie pozytywnie wpłynie na każdy domowy budżet. Rządowe dopłaty i ulgi pozwalają odzyskać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych co znacząco przyspiesza zwrot z inwestycji. Bilansowanie 1:1 w Sunvival Energy daje możliwość wykorzystania dodatkowych 20% energii na własne potrzeby.

Biorąc pod uwagę z jednej strony, niskie stopy procentowe, a z drugiej inflację i zapowiedzi kolejnych podwyżek prądu, montaż fotowoltaiki z Sunvival Energy jest najlepszym pomysłem.

Nie warto tylko czekać do kolejnej podwyżki cen prądu. Każdy słoneczny dzień bez fotowoltaiki, to dzień stracony. Dlatego polecamy partnera tego artykuły www.sunvival.pl.

materiał partnera

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×