2017-02-22T13:23:14+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomża stawia na elektromobilność

REKLAMA
fot. lomza.pl
REKLAMA
1
0
0

Czterdzieści jeden samorządów, w tym sąsiadująca z Ostrołęką Łomża, podpisało list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności. Ideą rządowego projektu jest zbudowanie pierwszego polskiego autobusu elektrycznego. Ma to poprawić jakość życia mieszkańców polskich miast.

Spotkanie, podczas którego przedstawiciele samorządów podpisali list intencyjny, odbyło się w poniedziałek, 20 lutego w Ministerstwie Rozwoju.

- Myślę, że jest to bardzo dobra inicjatywa, w którą my jako miasto Łomża się włączamy – uważa łomżyński prezydent Mariusz Chrzanowski, który jako pierwszy ze wszystkich samorządowców złożył podpis na dokumencie. Gospodarz miasta dodaje, że program rozwoju elektromobilności jest kolejnym przykładem działań podejmowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, które dają wiele możliwości dla Łomży. - Koszt utrzymania autobusu elektrycznego jest o 30 procent tańszy niż spalinowego. Jeżeli uda nam się pozyskać środki na zakup taboru i wybudowanie baz, wówczas jestem przekonany, że bilety komunikacji miejskiej byłyby o wiele tańsze. Szersze wykorzystanie komunikacji zbiorowej, to też działanie proekologiczne i zwalczanie takich problemów dzisiejszych czasów jak np. smog – mówi prezydent.

Rozwój sektora elektromobilności w Polsce, to jeden z kluczowych punktów zapisanych w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Dokument został przyjęty niedawno przez Radę Ministrów. Autobusy z napędem elektrycznym mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, obniżyć poziom hałasu oraz poprawić komfort podróżowania mieszkańców. Jak zauważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, ten projekt ma także olbrzymie znaczenie z punktu widzenia gospodarczego. - To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla naszej gospodarki. Elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, aby stać się kołem zamachowym reindustrializacji gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki.

W ramach programu dotyczącego ektromobilności Łomża wyraziła chęć zakupu do 2020 r. 10 autobusów elektrycznych oraz 15 samochodów elektrycznych. Będą to pojazdy w systemie car-sharing,  służb komunalnych, a także samochody służbowe. - W oparciu o innowacyjne technologie chcemy stworzyć sieć nowoczesnej i przyjaznej komunikacji miejskiej – podkreśla zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Podpisane porozumienie oprócz zwiększania udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej, obejmuje także inne obszary. - Chodzi między innymi o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury do ładowania autobusów i samochodów elektrycznych – wyjaśnia Andrzej Garlicki. Samorządy włączą się ponadto w konsultacje dotyczące projektu ustawy o elektromobilności regulującej rynek.

Cały program ma być wdrożony do 2025 r. Jego realizacja podzielona została na 3 fazy. Pierwsza będzie miała charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 r. Najważniejsze na tym etapie będzie przyjęcie ustawy o elektromobilności oraz skoncentrowanie finansowania publicznego na cały projekt. Druga, którą przewidziano na lata 2019-2020 przewiduje zbudowanie w wybranych aglomeracjach infrastruktury zasilania pojazdów elektrycznych. W ostatniej trzeciej fazie zakłada się stopniowe osiąganie dojrzałości przez rynek elektromobilności i wycofanie instrumentów wsparcia.
Program będzie realizowany głównie ze środków krajowych. Tylko do 2020 r. polski rząd przeznaczy na ten cel blisko 19 mld zł. Istotną rolę w programie odgrywa Polski Fundusz Krajowy. - Jesteśmy gotowi aktywnie uczestniczyć we wspieraniu rozwoju elektromobilności w Polsce, zarówno poprzez instrumenty finansowania infrastruktury miejskiej dla samorządów pragnących wprowadzać niskoemisyjny tabor na potrzeby transportu zbiorowego, jak i poprzez dostarczanie finansowania dla innowacyjnych firm z branży elektromobilnej – informuje Paweł Borys, prezes PFR.

źródło: www.lomza.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6