zdjecie 5035
zdjecie 5035
2017-02-14T11:52:04+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Batalion Obrony Terytorialnej powstanie w Łomży [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. lomza.pl
REKLAMA
5
4
5

Już wkrótce w Łomży powstanie batalion Obrotny Terytorialnej. Jednostka funkcjonowała będzie na terenie  15 Rejonowych Warsztatów Technicznych przy Al. Legionów. W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie poświęcone tej ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju kwestii.

Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej zapowiadał jakiś czas temu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Żołnierze mają bronić i wspierać lokalne społeczności. Jak podkreślał dowódca 1 Podlaskiej Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski, do służby poszukiwani są ludzie, którzy „mają w sobie patriotyzm”.

- Nieważne, kto wyznaje jaką religię, z jakiego jest ugrupowania politycznego. Ważne jest to, by człowiek był zaangażowany w to co robi i potrafił bronić swojej lokalnej ojczyzny – zaznaczał płk Kocanowski, od 25 lat pełniący służbę w polskim wojsku.

W ramach batalionu Brygady Obrony Terytorialnej utworzone zostaną kompanie w Łomży (miasto i powiat), Grajewie, Kolnie i Zambrowie.

- Uważam, że działania związane z obroną terytorialną wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości są bardzo dobrym rozwiązaniem. Mają wzmocnić granice naszego kraju, a co za tym idzie poprawić bezpieczeństwo. Cieszę się, że Łomża została uwzględniona jako jeden z silnych punktów na mapie Polski – mówi Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami MON w sprawie przywrócenia wojska w naszym mieście.

Formowanie łomżyńskiego batalionu Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie się w połowie tego roku. Batalion będzie składał się z żołnierzy zawodowych, a także wyszkolonych obywateli – pełniących służbę dyspozycyjnie oraz odbywających ćwiczenia rotacyjne (raz w miesiącu). Tych pierwszych ma być ok. 60, drugich zaś blisko 200. Za swoją działalność otrzymają wynagrodzenie. Jego minimalna stawka to 320 zł miesięcznie. Do tego dochodzi 92 zł za każdy dzień dyspozycji. Są to kwoty dotyczące korpusu szeregowego. Nabór już się rozpoczął, chętni mogą składać wnioski w Wojskowej Komendzie Uzupełnień przy ul. Polowej 12 w Łomży.

Tuż po spotkaniu odbyła się kolejna rekrutacja. Uczestniczyła w nim młodzież z łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Edukacja to również jedna z misji żołnierzy Brygady Obrony Terytorialnej.

- Deklarujemy ze swojej strony wychowanie w patriotyzmie. Chcemy uczyć naszych dzieci tego pojęcia – podsumowuje płk Kocanowski.

Źródło: lomza,pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×