zdjecie 5390
zdjecie 5390
zdjecie 5390
2016-07-13T16:41:47+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jednostka Obrony Terytorialnej powstanie w Ostrołęce? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W Ostrołęce powstać może jednostka Obrony Terytorialnej. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie biorą pod uwagę ulokowanie w naszym mieście batalionu składającego się z około 1000 żołnierzy wraz z korpusem dowództwa.

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz reprezentantami parlamentu, władz miasta, powiatu i urzędu wojewódzkiego. Podczas spotkania poruszono kwestię utworzenia w Ostrołęce jednostki OT.

O pozytywnych stronach ulokowania na stałe w naszym mieście batalionu wojsk Obrony Terytorialnej opowiadał podczas spotkania poseł Arkadiusz Czartoryski.

- W ostatnim czasie w Ostrołęce zrealizowana została ogromna inwestycja zapewniająca dystrybucję energii elektrycznej dla północno-wschodniej Polski, planowana jest budowa elektrowni o mocy 1000 kV, której celem będzie stabilizacja polskiego systemu energetycznego. Zasadnym byłoby odpowiednie zabezpieczenie tego terenu poprzez ulokowanie tu batalionu wojsk Obrony Terytorialnej, która w każdej chwili gotowa byłaby do natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia militarnego. Prezydent miasta dysponuje odpowiednią nieruchomością z dogodną lokalizacją, wolną od roszczeń, starosta posiada nową strzelnicę, gdzie możliwe byłoby prowadzenie szkoleń, jest też spora liczba osób chętnych do wstąpienia w szeregi OT. W Ostrołęce funkcjonuje jedna z trzech w Polsce szkół o profilu wojskowym realizujących program nauczania zaakceptowany przez MON. Jest też doskonale zorganizowana Legia Nadnarwiańska oraz duża liczba grup pro obronnych gotowych do wstąpienia w szeregi OT– argumentował poseł Czartoryski.

Obrona Terytorialna jest nowym rodzajem sił zbrojnych, który służyć ma ochronie niepodległości regionu oraz zapewnieniu w nim bezpieczeństwa i właściwego funkcjonowania infrastruktury krytycznej (zaopatrzenie w wodę, żywność, energię elektryczną, paliwa, itp.). Docelowo w każdym powiecie powstać ma jedna kampania (łącznie w kraju ma ich być 364). Będą to jednostki piechoty, ochrony, manewrowe, wsparcia oraz regulacji ruchu wyposażone w różne rodzaje broni w zależności od ich przeznaczenia. Pierwsze brygady OT planowane są na wschodzie kraju w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

W roku 2017 planowane jest tworzenie batalionów OT na terenie Mazowsza. W Ostrołęce jednostka powstać mogłaby przy ulicy Kościuszki, w budynkach, które jeszcze do niedawna zajmowała Komenda Miejska Policji. Wojskowa Komenda Uzupełnień już teraz gotowa jest do przyjęcia pierwszych oficerów, którzy odpowiadaliby za utworzenie jednostki OT w Ostrołęce.

Uczestniczący w spotkaniu zapoznali się z posiadaną przez samorząd miasta i powiatu bazą lokalową, infrastrukturą techniczną i możliwościami przystosowania do utworzenia jednostki. Przedstawiciele MON-u, WP, i WOT-u odwiedzili dziś m.in. strzelnicę w Kadzidle oraz opuszczone budynki po ostrołęckiej policji przy ulicy Kościuszki. Po analizie kosztów oraz ocenie istniejącej infrastruktury zapadnie decyzja o tym, czy batalion OT powstanie w Ostrołęce.

- Moim zdaniem szanse są ogromne. Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, by taka jednostka w Ostrołęce powstała – dodaje poseł Czartoryski.

Ostrołęcki batalion Obrony Terytorialnej składałby się z około 750 żołnierzy, setki oficerów stanowiących pion dowódczy oraz dodatkowo pracownicy cywilni zatrudnieni do obsługi jednostki. Nabór kandydatów do OT obejmował będzie ochotników. W ramach szkolenia planuje się realizację ćwiczeń w wymiarze dwóch dni w miesiącu – w weekend oraz w ramach dwutygodniowego zgrupowania poligonowego – raz w roku. Każdy żołnierz otrzyma wynagrodzenie według stopnia i liczby dni odbytych ćwiczeń.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×