2016-07-13T16:41:47+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Jednostka Obrony Terytorialnej powstanie w Ostrołęce? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W Ostrołęce powstać może jednostka Obrony Terytorialnej. Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie biorą pod uwagę ulokowanie w naszym mieście batalionu składającego się z około 1000 żołnierzy wraz z korpusem dowództwa.

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej oraz reprezentantami parlamentu, władz miasta, powiatu i urzędu wojewódzkiego. Podczas spotkania poruszono kwestię utworzenia w Ostrołęce jednostki OT.

O pozytywnych stronach ulokowania na stałe w naszym mieście batalionu wojsk Obrony Terytorialnej opowiadał podczas spotkania poseł Arkadiusz Czartoryski.

- W ostatnim czasie w Ostrołęce zrealizowana została ogromna inwestycja zapewniająca dystrybucję energii elektrycznej dla północno-wschodniej Polski, planowana jest budowa elektrowni o mocy 1000 kV, której celem będzie stabilizacja polskiego systemu energetycznego. Zasadnym byłoby odpowiednie zabezpieczenie tego terenu poprzez ulokowanie tu batalionu wojsk Obrony Terytorialnej, która w każdej chwili gotowa byłaby do natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia militarnego. Prezydent miasta dysponuje odpowiednią nieruchomością z dogodną lokalizacją, wolną od roszczeń, starosta posiada nową strzelnicę, gdzie możliwe byłoby prowadzenie szkoleń, jest też spora liczba osób chętnych do wstąpienia w szeregi OT. W Ostrołęce funkcjonuje jedna z trzech w Polsce szkół o profilu wojskowym realizujących program nauczania zaakceptowany przez MON. Jest też doskonale zorganizowana Legia Nadnarwiańska oraz duża liczba grup pro obronnych gotowych do wstąpienia w szeregi OT– argumentował poseł Czartoryski.

Obrona Terytorialna jest nowym rodzajem sił zbrojnych, który służyć ma ochronie niepodległości regionu oraz zapewnieniu w nim bezpieczeństwa i właściwego funkcjonowania infrastruktury krytycznej (zaopatrzenie w wodę, żywność, energię elektryczną, paliwa, itp.). Docelowo w każdym powiecie powstać ma jedna kampania (łącznie w kraju ma ich być 364). Będą to jednostki piechoty, ochrony, manewrowe, wsparcia oraz regulacji ruchu wyposażone w różne rodzaje broni w zależności od ich przeznaczenia. Pierwsze brygady OT planowane są na wschodzie kraju w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

W roku 2017 planowane jest tworzenie batalionów OT na terenie Mazowsza. W Ostrołęce jednostka powstać mogłaby przy ulicy Kościuszki, w budynkach, które jeszcze do niedawna zajmowała Komenda Miejska Policji. Wojskowa Komenda Uzupełnień już teraz gotowa jest do przyjęcia pierwszych oficerów, którzy odpowiadaliby za utworzenie jednostki OT w Ostrołęce.

Uczestniczący w spotkaniu zapoznali się z posiadaną przez samorząd miasta i powiatu bazą lokalową, infrastrukturą techniczną i możliwościami przystosowania do utworzenia jednostki. Przedstawiciele MON-u, WP, i WOT-u odwiedzili dziś m.in. strzelnicę w Kadzidle oraz opuszczone budynki po ostrołęckiej policji przy ulicy Kościuszki. Po analizie kosztów oraz ocenie istniejącej infrastruktury zapadnie decyzja o tym, czy batalion OT powstanie w Ostrołęce.

- Moim zdaniem szanse są ogromne. Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, by taka jednostka w Ostrołęce powstała – dodaje poseł Czartoryski.

Ostrołęcki batalion Obrony Terytorialnej składałby się z około 750 żołnierzy, setki oficerów stanowiących pion dowódczy oraz dodatkowo pracownicy cywilni zatrudnieni do obsługi jednostki. Nabór kandydatów do OT obejmował będzie ochotników. W ramach szkolenia planuje się realizację ćwiczeń w wymiarze dwóch dni w miesiącu – w weekend oraz w ramach dwutygodniowego zgrupowania poligonowego – raz w roku. Każdy żołnierz otrzyma wynagrodzenie według stopnia i liczby dni odbytych ćwiczeń.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń