2016-04-10T17:02:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obrona Terytorialna powstanie w Ostrołęce

REKLAMA
fot. archiwum
REKLAMA

Tuż po świętach Wielkanocnych, w Ostrołęce gościła delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej. Szef Zarządu Organizacji Uzupełnień P1 Sztabu Generalnego WP - płk Krzysztof Gaj, Dyrektor Biura ds. Proobronnych - Waldemar Zubek i Szef  Mazowieckiego WSzW - płk dr Dariusz Kuleta spędzili cały dzień w Ostrołęce i Kadzidle sprawdzając możliwości utworzenia Batalionu OT.  

Gości zaprosił członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Arkadiusz Czartoryski.  Starosta Stanisław Kubeł i Prezydent Janusz Kotowski przedstawili możliwości wsparcia OT przez miasto i powiat. Goście zwiedzili m.in. nowoczesną strzelnicę powiatową w Kadzidle, strzelnicę w Komendzie Policji, siedzibę WKU i uczestniczyli w ćwiczeniach lokalnej organizacji proobronnej Legia Nadnarwiańska.

Dyrektor ZSZ nr w Ostrołęce zaprezentował program szkoleniowy klas wojskowych umiejscowionych w szkole im. 5 Pułku Uł. Zasławskich. Klasy wojskowe w Ostrołęce już od 2 lat realizują program uzgodniony z MON.

Delegacja z MON bardzo wysoko oceniła nasze przygotowanie. Potencjał miasta i powiatu jest jeszcze większy z racji istniejących już  strzelnic w Komendzie Policji, Troszynie, Kadzidle oraz odkrytej strzelnicy w miejscowości Stepna- Michałki (gm. Olszewo Borki) .

Wśród organizacji proobronnych oprócz Legii Nadnarwiańskiej, która systematycznie szkoli się na poligonach, istnieje szereg innych organizacji między innymi: Związek Strzelecki, Klub Strzelecki „Tarcza” spora liczba grup rekonstrukcyjnych, klasy wojskowe w ZSP w Kadzidle.

Zgodnie z planami rządu zakłada się, że kompanie OT powstaną docelowo w każdym powiecie. Ostrołęka ze względu na swoje położenie geograficzne i stan zaawansowania organizacji społecznych a także infrastrukturę ma szansę na większą jednostkę.
Oznacza to kilkadziesiąt etatów i nakłady inwestycyjne.

Na zakończenie wizyty pułkownik Gaj stwierdził krótko, że „z dotychczasowych wizytacji na Mazowszu – ta była najlepiej przygotowana”. W ocenie posła Czartoryskiego w tej chwili trzeba poszukać odpowiedniej siedziby dla batalionu PT w Ostrołęce lub powiecie.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń