zdjecie 4498
zdjecie 4498
2016-04-10T17:02:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obrona Terytorialna powstanie w Ostrołęce

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. archiwum
REKLAMA

Tuż po świętach Wielkanocnych, w Ostrołęce gościła delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej. Szef Zarządu Organizacji Uzupełnień P1 Sztabu Generalnego WP - płk Krzysztof Gaj, Dyrektor Biura ds. Proobronnych - Waldemar Zubek i Szef  Mazowieckiego WSzW - płk dr Dariusz Kuleta spędzili cały dzień w Ostrołęce i Kadzidle sprawdzając możliwości utworzenia Batalionu OT.  

Gości zaprosił członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Arkadiusz Czartoryski.  Starosta Stanisław Kubeł i Prezydent Janusz Kotowski przedstawili możliwości wsparcia OT przez miasto i powiat. Goście zwiedzili m.in. nowoczesną strzelnicę powiatową w Kadzidle, strzelnicę w Komendzie Policji, siedzibę WKU i uczestniczyli w ćwiczeniach lokalnej organizacji proobronnej Legia Nadnarwiańska.

Dyrektor ZSZ nr w Ostrołęce zaprezentował program szkoleniowy klas wojskowych umiejscowionych w szkole im. 5 Pułku Uł. Zasławskich. Klasy wojskowe w Ostrołęce już od 2 lat realizują program uzgodniony z MON.

Delegacja z MON bardzo wysoko oceniła nasze przygotowanie. Potencjał miasta i powiatu jest jeszcze większy z racji istniejących już  strzelnic w Komendzie Policji, Troszynie, Kadzidle oraz odkrytej strzelnicy w miejscowości Stepna- Michałki (gm. Olszewo Borki) .

Wśród organizacji proobronnych oprócz Legii Nadnarwiańskiej, która systematycznie szkoli się na poligonach, istnieje szereg innych organizacji między innymi: Związek Strzelecki, Klub Strzelecki „Tarcza” spora liczba grup rekonstrukcyjnych, klasy wojskowe w ZSP w Kadzidle.

Zgodnie z planami rządu zakłada się, że kompanie OT powstaną docelowo w każdym powiecie. Ostrołęka ze względu na swoje położenie geograficzne i stan zaawansowania organizacji społecznych a także infrastrukturę ma szansę na większą jednostkę.
Oznacza to kilkadziesiąt etatów i nakłady inwestycyjne.

Na zakończenie wizyty pułkownik Gaj stwierdził krótko, że „z dotychczasowych wizytacji na Mazowszu – ta była najlepiej przygotowana”. W ocenie posła Czartoryskiego w tej chwili trzeba poszukać odpowiedniej siedziby dla batalionu PT w Ostrołęce lub powiecie.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×