eOstroleka.pl
Polska,

Płk Kukuła stanie na czele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

REKLAMA
zdjecie 9637
Minister Obrony Antoni Macierewicz, płk. Wiesław  Kukuła, fot. ppor. Robert Suchy/CO MONMinister Obrony Antoni Macierewicz, płk. Wiesław Kukuła, fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
REKLAMA
zdjecie 9637

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył płk. Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

– To bardzo istotny moment w historii polskich sił zbrojnych. Powstaje nowa formacja, powstaje nowy rodzaj sił zbrojnych. Powierzamy w ręce człowieka, który przez lata dowodził jedną z najważniejszych jednostek polskich sił zbrojnych, sił specjalnych. Powierzamy w jego właśnie ręce los tej tak ważnej i istotnej dla polskiego wojska formacji. Formacji, z którą łączymy olbrzymie nadzieje wynikające z zagrożeń, które stoją przed Polską – mówił podczas ceremonii wyznaczenia minister Antoni Macierewicz.

– Wszyscy mamy świadomość jak trudna jest sytuacja, ale także jak duża jest gotowość młodych Polek i Polaków służenia Ojczyźnie i działania w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dlatego właśnie postanowiliśmy wyszkolenie i sformowanie tego wojska złożyć w Pana ręce – dodał szef MON.

– Dziękuję za ten wielki zaszczyt, którego dziś dostąpiłem. Zrobię wszystko, aby sprostać pokładanym we mnie nadziejom, żeby zbudować niezwykle sprawną, efektywną i gotową do obrony Polski i Polaków formację – powiedział płk Wiesław Kukuła. Od tego momentu płk Wiesław Kukuła obejmuje obowiązki organizacyjne związane z przygotowaniem trzech brygad na granicy wschodniej. Pracami koncepcyjnymi zajmuje się dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Grzegorz Kwaśniak. Jeszcze w tym tygodniu do rządu zostanie przekazany projekt ustawy zmieniający ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP.

Płk Wiesław Kukuła ur. 16 marca 1972 roku w Częstochowie, wyznaczony na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej dnia 20 września 2016 roku. Oficer jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku elektronika i telekomunikacja. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1996 roku płk Wiesław KUKUŁA pełnił służbę w 1 pułku specjalnym na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. Od 2006 roku pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych na stanowisku szefa wydziału dowodzenia i łączności oraz szefa pionu - zastępcy szefa sztabu. W 2012 roku płk Wiesław KUKUŁA został wyznaczony na stanowisko dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.
W latach 2003 - 2004 pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Mianowany na stopień pułkownika w 2008 roku.

Źródło: Katarzyna Jakubowska / MON

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×