eOstroleka.pl
Region,

Łomża: Za rok większość spraw w urzędzie miasta załatwisz przez internet

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
Nowa serwerownia w UM w Łomży, fot. lomza.plNowa serwerownia w UM w Łomży, fot. lomza.pl
REKLAMA

Prawdziwa rewolucja cyfrowa rozpoczyna się w Urzędzie Miejskim w Łomży. Już za niecały rok większość urzędowych spraw będzie można załatwić nie wychodząc z domu. Realizowany w ratuszu projekt umożliwi i upowszechni elektroniczną komunikację urzędu z mieszkańcami, ale także z innymi instytucjami oraz między wydziałami w samym urzędzie.

Projekt nosi nazwę "Wdrożenie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego cz. 2: administracja samorządowa". Jego pierwszy etap, modernizacja serwerowni, został zakończony. Przygotowane są miejsca pod nowe serwery, unowocześniona infrastruktura, zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Realizacja kolejnego etapu (cyfrowy urząd i elektroniczne zarządzanie dokumentami) potrwa rok. W ciągu najbliższych tygodni zostanie wyłoniony jego wykonawca. Do końca sierpnia przyszłego roku ma usprawnić komunikację elektroniczną łomżyńskiego Urzędu Miejskiego. Zamiast przychodzić z wnioskami, mieszkańcy będą je wysyłać internetem. Urzędnicy – zamiast wymieniać się pismami – będą przesyłać pliki.

Wprowadzone zostaną elektroniczne formularze umożliwiające załatwianie spraw związanych, m.in. z opłacaniem podatków, rejestracją pojazdów i ewidencją mieszkańców. W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwają prace nad zmianami przepisów, aby umożliwić zastąpienie osobistej obecności w urzędzie i składania własnoręcznego podpisu – formularzem elektronicznym złożonym w profilu zaufanym. Istnieje już możliwość składania w ten sposób niektórych pism (np. skarg i wniosków), a profil zaufany można wyrobić w Urzędzie Skarbowym lub ZUS. Aby upowszechnić jego używanie, podobny punkt powstanie w łomżyńskim ratuszu.   Urząd Miejski w Łomży jest jedną ze 130 jednostek samorządu terytorialnego, która uczestniczy w projekcie wraz z jednostkami podległymi (liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego). Wszystkie jednostki wprowadzą wspólny katalog usług, aby uprościć korzystanie z nich. Projekt jest zintegrowany z platformą Wrota Podlasia.

Jakie będą największe korzyści? Załatwianie spraw bez wychodzenia z domu, śledzenie przez internet na jakim etapie, w którym wydziale jest pismo czy wniosek, ale także niemałe oszczędności na znaczkach pocztowych i papierze – do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Realizacja projektu w województwie kosztuje 71 mln zł, z czego w Łomży wydanych zostanie 3,9 mln zł (15 proc. tej kwoty to wkład własny z budżetu miasta). Projekt zostanie zrealizowany do końca sierpnia 2014 roku.

Założenia projektu:
- utworzenie stron i BIP-ów miast, gmin i powiatów oraz jednostek im podległych na serwerach platformy Wrota Podlasia;
- modernizacja portalu informacyjnego w kierunku rozwoju wortali tematycznych (np. Wortal Gospodarczy, Edukacyjny, Historyczny, Turystyczny);
- uruchomienie e-usług publicznych na portalach e-Edukacja, e-Biznes;
- uruchomienie Platformy Podlaskiej Informacji Przestrzennej „GIS Podlasia”;
- udostępnienie wybranych informacji o regionach w kilku wersjach językowych (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, litewski, białoruski, esperanto);
- wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych umożliwiających uruchomienie rozwiązań multimedialnych, jak np. materiały audio, wersja strony dla niedowidzących, całkowicie niewidzących oraz niesłyszących (np. transkrypcje materiałów wideo), podłączanie komunikatorów internetowych;
- uruchomienie Regionalnej Telewizji Internetowej (ITV);
- dostosowanie Portalu do wersji mobile (wyświetlanie treści w telefonach komórkowych i urządzeniach mobilnych);
- rozbudowa istniejącego rozwiązania hostingowego;
- rozbudowa istniejącego systemu poczty w domenie Wrota Podlasia;
- przebudowa Centrum Certyfikacji Województwa Podlaskiego, zgodnie z aktualnymi wymogami prawa;
- wdrożenie, zgodnie z aktualnymi wymogami prawa, systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentami (EZD);
- poprawa bezpieczeństwa przetwarzania danych;
- modernizacja i dostosowanie serwerowni do aktualnych wymogów bezpieczeństwa;
- aplikacje m.in. e-Dziennik ucznia, e-Plan Lekcji, e-Rozkład jazdy autobusów szkolnych, Podlaska Biblioteka Cyfrowa.

Źródło: lomza.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×