eOstroleka.pl
Region,

Łomżyńscy motoparalotniarze znów na podium [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1253
REKLAMA

Pilot Adam Pupek oraz nawigator Piotr Kozikowski (reprezentanci kadry narodowej),  łomżyńska ekipa motoparalotniarzy po raz kolejny na podium zawodów Motoparalotniowego Pucharu Polski.

Tym razem zawody zostały rozegrane podczas największych targów lotnictwa lekkiego na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w dniach 26-28 maja. Załoga po zaciętej walce zajęła 3 miejsce, przygrywając jedynie z mistrzami świata. W zawodach brały udział 24 załogi, w tym piloci z Kataru i USA.

Organizatorzy przygotowali 6 konkurencji: 2 konkurencje nawigacyjne, celność lądowania do celu, konkurencję ekonomiczną i dwie prędkościowe – slalomy między pylonami.

- To były ciężkie zawody. Do Częstochowy dotarliśmy w piątek na wieczór. Musieliśmy w nocy zmienić konfigurację sprzętu, ponieważ dowiedzieliśmy się że lecimy o 6:00 rano długą nawigację a nasz zbiornik paliwa nie był do tego przystosowany. Bardzo krótki sen i pobudka o 3:30 rano żeby o 4:00 przetestować nową instalację paliwową – relacjonuje pilot Adam – Nie mogło być inaczej - wszytko grało a  konkurencja poszła nam świetnie. Piotrek rewelacyjnie nawigował i precyzyjnie udało się przelecieć wyznaczoną przez organizatorów 56km trasę. Dodatkowo po powrocie na lotnisko, podchodząc do lądowania jako jedyna załoga dostajemy maksymalną ilość punktów za celność lądowania przy wyłączonym silniku, strącając wszystkie wyznaczone do tego pachołki. Po śniadaniu przyszedł czas na następną konkurencję. Dostaliśmy 4,5 litra paliwa i musieliśmy utrzymać się jak najdłużej w powietrzu wykorzystując ciepłe prądy powietrzne. I tu niestety mieliśmy małego pecha. Wystartowaliśmy jako pierwsza załoga z nadzieją, że warunki pogorszą się z czasem. Niestety pogoda sprawiła nam figla i na lepsze warunki trafiły załogi które wystartowały 30-40 minut po nas. Straciliśmy sporo punktów i szansa na podium oddaliła się znacząco. Nastroje mieliśmy jednak dobre bo kolejne zaplanowane konkurencje trenowaliśmy z Piotrkiem kilkukrotnie. I treningi nie poszły na marne. Bardzo szybko przelatujemy dwa slalomy między pylonami i na koniec dnia wysuwamy się na prowadzenie wyprzedzając tylko o 7 pkt drugą załogę i 50 pkt trzecią. (dla porównania za konkurencje otrzymuje się max 1000pkt) Niedzielnego poranka czekała nas ostania konkurencja nawigacyjna. Dostaliśmy bardzo trudną trasę po okręgu o długości prawie 60km. Nigdy wcześniej nie lataliśmy tego typu tras. Popełniliśmy kilka drobnych błędów i wypadliśmy parę razy z promienia trasy. Ostatecznie zajmujemy 3 miejsce w bardzo ważnych zawodach Pucharu Polski. Stajemy na podium razem z Mistrzami Świata. Kolejny trening i sprawdzian naszych umiejętności już 12-18 czerwca w Czechach gdzie razem z całą Kadrą Narodową wybieramy się na Mistrzostwa Czech. Chcemy poznać specyfikację terenu, lotniska oraz mentalność ludzi przed zbliżającymi się sierpniowymi Mistrzostwami Europy, których gospodarzami będą właśnie Czesi – opowiada pilot Adam.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×