zdjecie 2252
2018-02-14T14:34:34+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Łomżyńska filharmonia ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

REKLAMA
REKLAMA
1
0
1

W łomżyńskim Ratuszu Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremierem Piotrem Glińskim, umowę na współprowadzenie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. - Jesteśmy zaszczycenie, że możemy dołączyć do zacnego grona instytucji kultury, objętych mecenatem naszego państwa. Ta decyzja jest dla nas wielkim wyróżnieniem i formą wynagrodzenia nam wieloletnich działań na rzecz szerzenia kultury muzycznej w naszym środowisku – mówił dyrektor Filharmonii Kameralnej Jan Miłosz Zarzycki.

Umowa między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, a Prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim, została zawarta ze względu na potrzebę pełnego wykorzystania potencjału artystycznego, zapewnienia stabilnego rozwoju oraz istotnego zwiększenia możliwości twórczych Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Duże znaczenie ma również tradycja tej instytucji, a także wspaniałe dziedzictwo polskiej sztuki muzycznej, etos zespołowości oraz rolę, jaką łomżyńska Filharmonia odgrywa w swoim regionie.

W trakcie konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Łomży wicepremier Piotr Gliński podkreślał, że takie działania, jak wsparcie z centralnego budżetu dla instytucji kultury o charakterze regionalnym, jest obowiązkiem i wyrazem realizowanej przez obecny rząd polityki. - Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich. Filharmonia Kameralna jest instytucją kultury, która zapewnia wysoką jakość, a podpisana umowa ją wzmacnia i zapewnia, że będzie jeszcze lepiej – mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaznaczając, że Polska musi rozwijać się równomiernie. - Musimy dbać o rozwój polskiego biznesu, o wsparcie socjalne dla naszych rodzin, ale także o to, by rozwijała się infrastruktura i kultura. Bez kultury nie ma współczesnego rozwoju społeczno - gospodarczego i nie ma rozwoju zrównoważonego – mówił Piotr.

Wicepremier Piotr Gliński zwrócił również uwagę, że w takich miejscowościach jak Łomża, w centrum miasta powinna być świątynia kultury, czyli miejsce, gdzie wszyscy mieszkańcy będą mogli realizować najróżniejsze działania kulturalne. W Łomży takim miejscem ma być Hala Kultury, która powstanie w miejscu obecnej Hali Targowej na Starym Rynku. Na ten cel Prezydentowi Łomży udało się pozyskać środki unijne w wysokości prawie 10 mln zł, dystrybuowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po konferencji w Ratuszu obiekt ten, w towarzystwie Prezydenta Łomży i jego zastępców, obejrzał wicepremier Piotr Gliński.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dziękował za ogromną życzliwość dla naszego miasta i realizację programu zrównoważonego rozwoju kraju, którą mieszkańcy Łomży odczuwają. Podziękował również za duże wsparcie, jakie z ministerstwa otrzymują łomżyńskiej jednostki kultury. W ubiegłym roku było to rekordowe 740 tys. zł. - Od czasu, kiedy władzę w naszym kraju przejął rząd Prawa i Sprawiedliwości, te środki są coraz większe – mówił Prezydent. Dodawał, że bardzo ważne jest, aby kultura na wysokim poziomie docierała do wszystkich obywateli naszego kraju, a nie tylko mieszkańców metropolii. - Talenty rodzą się nie tylko w dużych miastach, ale również tych mniejszych, czego przykładem może być zdobywca Złotych Lwów Piotr Domalewski. Ważne jest, aby o te talenty zadbać już od najmłodszych lat. Takie możliwości będziemy mieli też przy realizacji Hali Kultury. A współprowadzenie przez Ministerstwo Filharmonii Kameralnej, pozwoli nam na jeszcze większą promocję naszego miasta – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski, który liczy, że poprzez kulturę również inne dziedziny będą w naszym mieście się rozwijały.

Zgodnie z podpisaną umową, od 2018 roku Miasto Łomża oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązują się przekazywać Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży środki niezbędne do prowadzenia działalności bieżącej w formie dotacji podmiotowej, nie mniejszej niż 405 tys. zł w przypadku Ministerstwa i 1.435.800 zł przez Miasto Łomża. Ponadto, zgodnie z umową, dyrektora Filharmonii powołuje i odwołuje Prezydent Łomży w trybie określonym w ustawie, w uzgodnieniu z Ministrem Kultury. Wejście w życie postanowień tej umowy nie wpływa na skrócenie albo wydłużenie okresu, na który został powołany dyrektor Filharmonii, zajmujący to stanowisko w dniu jej podpisania. Dyrektor Filharmonii zobowiązany jest do przedkładania Ministrowi i Prezydentowi okresowych sprawozdań z wykonania zadań oraz materiałów dotyczących planowania i wykonania planów rzeczowo – finansowych. Umowa została zawarta do 31 grudnia 2020 roku. Decyzję o jej przedłużeniu strony podejmą najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem tego okresu.

W trakcie konferencji prasowej prezydent zaprosił również wicepremiera na obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży oraz… osiedlenia się w Łomży przynajmniej na ten jubileuszowy rok.

Źródło: lomza.pl

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×