eOstroleka.pl
Ostrołęka, TYLKO U NAS

Definitywny koniec procesu prezydenta Ostrołęki. Sąd Najwyższy rozpoznał kasację

REKLAMA
zdjecie 1901
REKLAMA

Sąd Najwyższy rozpoznał kasację prokuratury w sprawie dotyczącej prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. W sprawie dotyczącej przetargów z początków kadencji prezydenta zapadły dwa odmienne wyroki - skazujący (nieprawomocny) i uniewinniający (prawomocny). Prokuratura skorzystała więc z możliwości, by sprawę rozpoznał skład orzekający w Warszawie. Ten oddalił kasację jako oczywiście bezzasadną.

Akt oskarżenia i... dwa odmienne wyroki

W 2021 roku łomżyńska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi w związku z przetargami, które były ogłaszane na początku jego kadencji.

Chodzi o cztery inwestycje, w których przewijała się postać przedsiębiorcy Marka T., który po wyborach samorządowych otrzymał pełnomocnictwo prezydenta, a także był zatrudniony na umowę zlecenie w Urzędzie Miasta.

Sąd pierwszej instancji stwierdził, że prezydent, jako funkcjonariusz publiczny, wykonując czynności związane z udzieleniem zamówień publicznych, jako kierownik zamawiającego, będąc uprzedzonym o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, w oświadczeniach złożonych przez siebie podał, iż nie podlega wyłączeniu z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, podczas gdy udzielił Markowi T. pełnomocnictwa oraz zatrudnił go w Urzędzie Miasta na umowę zlecenie. W ocenie sądu pierwszej instancji, stan faktyczny i prawny był taki, że mogło to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności prezydenta.

Sąd Rejonowy, wyrokiem z 16 grudnia 2021 r., uznał Łukasza Kulika winnego złożenia fałszywego oświadczenia i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 20 000 zł. Finalnie jednak to orzeczenie nie utrzymało się po postępowaniu odwoławczym. Sąd Okręgowy inaczej ocenił materiał dowodowy i 21 grudnia 2022 r. prawomocnie uniewinnił prezydenta miasta.

Kasacja w Sądzie Najwyższym. "Oczywiście bezzasadna"

Prokuratura skorzystała jednak z możliwości wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego. Prokurator w kasacji wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Ostrołęce w postępowaniu odwoławczym.

Sprawa wpłynęła do Sądu Najwyższego 20 kwietnia 2023 r., a trzyosobowy skład sędziowski rozpoznał ją 13 września. Podobnie, jak w przypadku poprzednich odsłon procesu, także postępowanie kasacyjne śledziliśmy w sali rozpraw - tym razem w Warszawie.

zdjecie

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy zdecydował się oddalić kasację wniesioną przez prokuraturę jako oczywiście bezzasadną. Oznacza to ostateczny koniec procesu.

Szczegóły tej sprawy znajdziecie poniżej:

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×