eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Łyse: Niedziela Palmowa 2012

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983
Powiat ostrołęcki: W niedzielę palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Jak co roku do zjeżdżają tam tysiące ludzi z Polski i zagranicy, żeby wziąć udział w uroczystościach i zobaczyć jedyne w swoim rodzaju piękne palmy kurpiowskie.

Ale oprócz procesji z palmami o znacznych rozmiarach, w Łysych odbywają się również kiermasze sztuki ludowej, kiermasze wydawnictw regionalnych i okolicznościowe wystawy. Są także stoiska, na których można kupić i skosztować potraw kuchni regionalnej.

Tegoroczna impreza rozpoczyna się o godz. 9.30 na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Łysych, gdzie będą występowały lokalne zespoły folklorystyczne. Następnie o godz. 11 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego. Po niej, o godz. 13. znów na placu przed GOKSiR wystąpią dwa zespoły folklorystyczne „Puszcza Zielona” z Łysych i „Reszelanie” z Reszla. Natomiast o godz. 14.30 odbędzie się ogłoszenie wyników 43. konkursu „Palma Kurpiowska”.

Jak informuje serwis internetowy gminy Łyse, na terenie Puszczy Zielonej palma wielkanocna posiada swój charakterystyczny, niepowtarzalny wyraz. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 10 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami.

Do uwicia tych pięknych wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Z ciężkiej wielomiesięcznej pracy powstają prawdziwe dzieła sztuki - drobne kolorystycznie dobrane kwiaty, które do złudzenia przypominają prawdziwe, ułożone w desenie i oryginalne wzory. Podobnie jak przed wieloma laty tak i dziś wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem, cisem. Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły. Taki sposób zdobienia jest charakterystyczny dla parafii Łyse i Lipniki. Kwiaty do palmy gospodynie zaczynają robić już od początku wielkiego postu. Składają je do koszy aby tydzień przed Niedzielą Palmową „uwić” lub „ukręcić” z nich palmę. Tradycyjne sposoby zdobienia palm, wyszukane rodzaje kwiatów z bibuły przekazywane są w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×