eOstroleka.pl
Polska,

Matura 2025. Egzamin dojrzałości tysięcy absolwentów szkół średnich

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Już w poniedziałek 5 maja ponad 270 tysięcy absolwentów szkół średnich w całej Polsce przystąpi do pierwszego z wielu egzaminów maturalnych. Tegoroczna sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 5 do 22 maja, natomiast egzaminy ustne zaplanowano w dniach od 9 do 24 maja.

Matura 2025. Początek już 5 maja

Majowa sesja egzaminowa rozpocznie się w poniedziałek 5 maja o godzinie 9:00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Będzie to pierwszy i jedyny egzamin w tym dniu. Następnego dnia, 6 maja, abiturienci zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym, a po południu odbędą się egzaminy z języków regionalnych - kaszubskiego i łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.

W środę 7 maja maturzyści przystąpią do egzaminów z języków obcych na poziomie podstawowym (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski). Po południu tego samego dnia zaplanowano egzaminy dwujęzyczne z matematyki i geografii.

Szczegółowy harmonogram pierwszego tygodnia

W pierwszym tygodniu matur odbędą się również:

  • 8 maja - język angielski na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (rano) oraz historia muzyki (po południu)
  • 9 maja - biologia (rano) i filozofia (po południu)

Drugi i trzeci tydzień egzaminów

Drugi tydzień egzaminów rozpocznie się 12 maja od matematyki na poziomie rozszerzonym, a zakończy 16 maja egzaminami z języków mniejszości narodowych. W międzyczasie maturzyści będą zdawać między innymi wiedzę o społeczeństwie, informatykę, geografię i chemię.

Trzeci tydzień egzaminów (19-22 maja) obejmie maturę z historii, fizyki oraz języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Ostatniego dnia, 22 maja, odbędą się egzaminy dwujęzyczne z chemii, fizyki, biologii i historii.

Egzaminy ustne będą przeprowadzane w dniach 9-24 maja według harmonogramów ustalonych indywidualnie przez każdą szkołę. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że dokładne terminy tych egzaminów uczniowie powinni sprawdzić w swoich placówkach edukacyjnych.

Terminy dodatkowe i poprawkowe

Dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w głównym terminie, przewidziano sesję dodatkową:

  • egzaminy pisemne: 3-17 czerwca
  • egzaminy ustne: 9-11 czerwca

Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 19 sierpnia (egzaminy pisemne) i 20 sierpnia (egzaminy ustne).

Wyniki i świadectwa

Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną 8 lipca. Tego samego dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki i otrzymają świadectwa maturalne. Ostateczne, pełne wyniki matur uwzględniające wszystkie sesje (majową, czerwcową i poprawkową) CKE opublikuje 10 września.

Warto przypomnieć, że do zdania matury wymagane jest uzyskanie co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego na poziomie podstawowym oraz przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Na kilka dni przed rozpoczęciem egzaminów eksperci zalecają maturzystom odpoczynek i wyciszenie. Psychologowie podkreślają, że dobry sen i ograniczenie intensywnej nauki na dzień przed egzaminem mogą przynieść lepsze rezultaty niż wielogodzinne powtórki. Życzymy wszystkim maturzystom powodzenia i trzymamy kciuki za pomyślne wyniki!

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
maj 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9  10 dk11
dk12  13 dk14  15  16  17  18
 19  20 dk21  22  23 dk24 dk25
 26  27 dk28  29  30  31  1
×