2020-09-14T15:43:37+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Mazowieccy muzealnicy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. mazovia.pl
REKLAMA
1
0
0

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „O Wolną Polskę” oraz najlepszego wydawnictwa 2019 r. ubiegało się łącznie 65 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Spośród nich komisja wybrała najciekawsze inicjatywy. Podczas uroczystej gali, nagrody wszystkim wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” kierowany jest do wszystkich placówek muzealnych w województwie mazowieckim, a jego założeniem jest nagradzanie najciekawszych projektów instytucji kultury.


– W trakcie tych kilkunastu lat w konkursie oceniono kilkaset projektów, niezmiernie interesujących i różnorodnych, potwierdzających wybitną rolę muzealnictwa w kształtowaniu oraz propagowaniu kultury i sztuki w społeczeństwie

– przekonuje Jadwiga Teresa Zakrzewska, radna województwa mazowieckiego, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W konkursie nagradzane są zarówno projekty i wystawy, ale też wydawnictwa. Jak dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk –
Mazowieckie muzea są coraz bardziej przyjazne młodym odbiorcom. Wykorzystują nowoczesne technologie, efekty audiowizualne, ale też umożliwiają spotkania z artystami i ekspertami.W ramach 5 kategorii do XIV edycji konkursu zgłosiło się aż 65 inicjatyw w tym 13 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez większe muzea, 7 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez mniejsze muzea, 7 w kategorii „O wolną Polskę”, 9 projektów edukacyjnych, 16 najciekawszych wydawnictw muzealnych oraz 13 w kategorii otwartej. Spośród nich wybrano 20 laureatów i przyznano 13 wyróżnień.

Laureatami XIV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zostali:

Kategoria „Najciekawsza wystawa”

Wystawy przygotowane przez mniejsze muzea:

I miejsce zajęła wystawa pt. "Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo" zorganizowana przez Filię "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie.
II miejsce zajęła wystawa pt. „Pamięć, Tożsamość, Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA” zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
III miejsce zajęła wystawa pt. „Wykończone tkaniny” zorganizowana przez Muzeum Lniarstwa
im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa pt. „Dawny strój ludowy Ziemi Tłuszczańskiej” zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.

Wystawy zorganizowane przez większe muzea:

I miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. "Odbicie. Jestem jak ty, zapewne" zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawa pt. „Wielki świat małego człowieka. Dzieciństwo w kulturach pozaeuropejskich" zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Siedlcach,
II miejsce zajęła wystawa pt. "Citius – Altius – Fortius. Polska sztuka olimpijska" zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.  
III miejsce zajęła wystawa pt. „Słowa nieulotne. Pismo w kulturach świata” zorganizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały wystawy:

"Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy" zorganizowana przez Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wystawa czasowa "Gdynia – Tel Awiw" zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
„Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej” zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Kategoria „Projekt otwarty”

I miejsce zajął projekt pt. „O wolną i niepodległą Polskę” – spektakl teatralny w 70. rocznicę pokazowego procesu młodzieży w kinie Narew w Pułtusku zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Pułtusku.
II  miejsce zajął projekt pt. „3XMoniuszko” zorganizowany przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
III miejsce zajął cykl konferencji pt. „Samorząd Mecenasem Kultury" zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.  
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały projekty:

Koncert „Olimpijczycy II Rzeczpospolitej" zorganizowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
„Biblioteka Cyfrowa Muzeum Łazienki Królewskie” zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Kategoria „Najlepszy projekt edukacyjny”

I miejsce zajął projekt pt. "Wychodząc z ram" zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.  
II miejsce zajął projekt pt. „Legendy Starego Miasta w Warszawie. Wybór tekstów do nauki języka polskiego jako obcego z ćwiczeniami” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.
III miejsce zajął projekt pt. „Lniane kreacje” zorganizowany przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał projekt pt. „Wakacje w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze” zorganizowany przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Kategoria „O Wolną Polskę”

I miejsce zajął projekt pt. „Pytam o Polskę. Dyskusja dzieł XX wieku. Warsztaty dla młodzieży” zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
II miejsce zajął projekt pt. „Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.
III miejsce zajął projekt pt. „Pokolenie 1918" – Widowisko muzyczne oraz plenerowa wystawa niepodległościowa zorganizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.  

Kategoria „Najciekawsze wydawnictwo muzealne”

I miejsce zajęło wydawnictwo pt. „Gdynia – Tel Awiw”, koncepcja i redakcja naukowa: Artur Tanikowski wydane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
II miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo pt. „Jaskinia Gvardjilas Klde w Gruzji”. Opracowanie wydane w stulecie badań polskiego archeologa Stefana Krukowskiego przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz wydawnictwo pt. „Ignacy Łopieński”, red. naukowa Piotr P. Czyż wydane przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
III miejsce zajęło wydawnictwo „Wojna wtedy nad Polską szalała. Z pamiętników, listów, dokumentów 1914 – 1920” wydane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały wydawnictwa:

„Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” wydane przez Muzeum Warszawy.
„Ptaki, ptaszki, ptakoidy” Stanisław Łubieński wydane przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
„Bratanków dzieje wspólne. Unikaty ze zbiorów budapesztańskich”. Katalog w wersji polsko - węgierskiej, Michał Mackiewicz, Tibor Kovács wydane przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
„Próby z latającymi bombami V – 1 i rakietami balistycznymi V – 2 we wschodniej Polsce w 1944 roku” Sławomir Kordaczuk wydane przez Muzeum Regionalne w Siedlcach.
„Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie= Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that” wydane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”  w Radomiu.
„Józef Krzyżewski z Przasnysza i jego potomkowie” autor - dr Waldemar Krzyżewski wydane przez Muzeum Weterynarii Wiesławy i Waldemara Krzyżewskich w Przasnyszu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1