zdjecie 5128
zdjecie 5128
2021-01-12T11:38:04+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Medycy z Ostrołęki wciąż bez „dodatków covidowych”. Co stało się z obiecanymi przez rząd pieniędzmi?

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
42

Do końca grudnia wypłacone miały być medykom dodatkowe pieniądze za pracę przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Do chwili obecnej lekarze z ostrołęckiego szpitala stojący na pierwszej linii walki z covid-19 środków tych wciąż nie otrzymali. Co się z nimi stało?

 1 listopada ubiegłego roku Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia zobligował Narodowy Fundusz Zdrowia do wypłacenia medykom zaangażowanym w walkę z epidemią koronawirusa dodatków do wynagrodzeń. Zgodnie z ministerialną decyzją tzw „dodatek covidowy” został zwiększony z wcześniejszych 50% wynagrodzenia do 100% oraz rozszerzona została grupa osób uprawnionych do otrzymania dodatku. Otrzymać miał je każdy medyk zaangażowany w pracę przy zwalczaniu epidemii niezależnie od formy umowy wiążącej go z podmiotem, w którym świadczy pracę.

 Na ten cel ze środków NFZ dla szpitali przeznaczone zostało ponad 603,5 mln dla 85 420 pracowników medycznych z 490 placówek medycznych w całej Polsce. Zgodnie z zapewnieniami strony rządowej, środki te najpóźniej do końca grudnia miały pojawić się na kontach medyków.

 Z naszych ustaleń wynika, że do chwili obecnej „dodatków covidowych” nie otrzymali medycy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. W podobnej sytuacji jak medycy z Ostrołęki jest także wiele innych osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem, którym przysługuje „dodatek covidowy”. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w dniach od 30 grudnia do 3 stycznia przez Porozumienie Rezydentów około 80% ankietowanych nie otrzymało takiego świadczenia. W ankiecie uczestniczyło 1308 lekarzy.

O wyjaśnienie powodów opóźnienia w wypłatach należnych medykom świadczeń poprosiliśmy narodowy Fundusz Zdrowia.

 NFZ przekazuje placówkom medycznym należne środki w terminie 3 dni roboczych, pod warunkiem, że przesłane przez placówki dokumenty zostały prawidłowo sporządzone i nie wymagają korekt lub uzupełnień. Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez Fundusz z placówek medycznych. Jeśli dokumenty nie budzą wątpliwości, Fundusz wypłaca środki na konto placówki bezzwłocznie, w terminie 3 dni roboczych. W sprawie wypłaty środków przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce pytanie przekazuję do rzecznika prasowego mazowieckiego oddziału NFZ.

- poinformowała nas w piątek, Sylwia Wydrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia.

 Obiecanej odpowiedzi z mazowieckiego oddziału NFZ do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy. Do sprawy wrócimy.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×