eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miasto wyjaśnia „śmieciowe” wątpliwości

REKLAMA
zdjecie 9637
REKLAMA
zdjecie 9637

Do redakcji „Ostrołęki Samorządowej” wpływają pytania związane z wchodzącym w życie systemem zagospodarowania odpadów, a zwłaszcza wypełnieniem deklaracji o odbiorze odpadów. Dziś zamieszczamy odpowiedzi na pierwsze pytania mieszkańców. Mamy nadzieję, że pozwolą one rozwiać wątpliwości związane z poruszanymi problemami. - czytamy na stronie Urzędu Miasta

1.Chciałabym dowiedzieć się w jakim celu w deklaracji należy podać  informację o posiadanym kompostowniku? Czy posiadanie takowego będzie zwalniało mnie z konieczności zakupu  pojemnika ?
Tak, posiadanie kompostownika zwalnia z konieczności posiadania brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne.

2. Pod koniec maja ma mi się urodzić dziecko, a zdaje się, że do kwietnia trzeba deklarować ilość osób, które mieszka w mieszkaniu. To co w takiej sytuacji? Czy miasto może wprowadzić ulgi dla rodzin wielodzietnych? Mamy troje dzieci, czwarte w drodze. Czy od kilkumiesięcznego lub 3-letniego dziecka trzeba pobierać podatek śmieciowy? Myślę, że miasto powinno wziąć pod uwagę takie sytuacje. Jak ktoś ma dużo dzieci to z torbami pójdzie. Czy w przypadku dzieci podatek jest inaczej naliczany?
Deklarację o ilości osób zamieszkałych składamy do końca lutego. W budynkach wielorodzinnych informacje takie zbierają zarządcy (deklarujemy liczbę osób zamieszkujących i czy będziemy segregować odpady).  Jeżeli liczba mieszkańców ulegnie zmianie mamy obowiązek powiadomić o tym zarządcę (w przypadku nieruchomości jednorodzinnej OTBS) w ciągu 14 dni roboczych. Niestety ustawodawca (Sejm RP) nie przewidział rozróżnienia płatników ze względu na wiek. Opłata jest wnoszona także od dzieci. Za obliczaniem opłaty od osoby, a nie od powierzchni lokalu opowiedziała się zdecydowana większość ankietowanych ostrołęczan i taką też uchwałę przyjęła Rada Miasta.

3. Wypełniam deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi liczonej od osoby zamieszkującej dana nieruchomość . Rodzaj nieruchomości: zamieszkała-zabudowa jednorodzinna. Liczba osób 5. Czy wypełniam również tabelę z deklarowaną liczbą pojemników o danej pojemności odbieranych w ciągu miesiąca ? Jakiej wielkości pojemnik mi przysługuje?
Nie wypełnia pani tabelki z deklarowaną liczbą pojemników. Pojemnik musi pani zakupić sama bądź podpisać umowę z przedsiębiorstwem, które będzie odbierało odpady (odbiorcę wyłoni przetarg). Informację o tym podaje się w ostatniej części deklaracji.  Jeśli chodzi o wielkość pojemnika to należy dobrać ją do ilości wytwarzanych odpadów. Każda ilość odpadów wytworzonych w pani gospodarstwie będzie odebrana w cenie wyliczonej od osoby.

W przypadku wątpliwości związanych z deklaracją prosimy o pytania na adres odpady@um.ostroleka.pl

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×