eOstroleka.pl
Polska,

Śmieciowy bunt

REKLAMA
zdjecie 5741
zdjecie 5741
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Wiele miast nie przyjęło tzw. uchwał śmieciowych a kilkadziesiąt nie ogłasza obowiązkowych przetargów na wywóz odpadków. Tymczasem nowelizacja ustawy śmieciowej na razie procedowana nie będzie.

Jak napisała dzisiejsza „GW”, część miast zamierza zignorować zapisy ustawy śmieciowej, która nakazuje gminom obowiązek wyznaczenia stawek za wywóz śmieci. Zmiany stawek mają obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Samorządy tłumaczą, że zainwestowały grube pieniądze we własne firmy śmieciowe i teraz obawiają się, że zagraniczne firmy bez trudu przejmą rynek a miasta będą zmuszone do zamknięcia swoich zakładów.

W grudniu pojawił się senacki projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który ma dać władzom lokalnym więcej swobody w gospodarowaniu odpadami. To m.in. dlatego tak wiele gmin wstrzymało się od podjęcia decyzji w sprawie sposobu naliczania stawek.

Projekt zakłada m.in. inną politykę wyznaczania opłat za gospodarowanie śmieciami. Gminy miałyby możliwość wyboru różnych metod ustalania opłat, np. w jednej gminie, na obszarze, który ma wodociągi według zużycia wody, natomiast na innym - według innej metody.

Po intensywnych pracach nad nowelizacją wczoraj i dziś w Sejmie, marszałek Ewa Kopacz nieoczekiwanie przerwała prace nad ustawą. „Dlaczego pani marszałek podjęła tak dziwną i tak bardzo niekorzystną dla mieszkańców, dla obywateli, jak również dla samorządów decyzję?” - pytała podczas konferencji prasowej Izabela Kloc. Posłanka wskazywała, że przez dzisiejszą decyzję marszałek gminy nie wiedzą, jak mają dalej procedować.

Marcin Witko przypomniał, że jeszcze w grudniu premier Donald Tusk obiecywał szybką nowelizację ustawy śmieciowej. „Co się stało, że pani marszałek postąpiła wbrew zapowiedziom pana Tuska?” - pytał poseł PiS.

Nowelizacja ustawy śmieciowej jest popierana przez wszystkie kluby parlamentarne.

[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×