eOstroleka.pl
Polska,

Powstanie obywatelski raport „O naprawie Rzeczypospolitej”

REKLAMA
zdjecie 1024
zdjecie 1024
Profesor Piotr Gliński (fot. pis.org.pl) Profesor Piotr Gliński (fot. pis.org.pl)
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej prof. Piotr Gliński i prof. Krzysztof Szczerski przedstawili tezy do „Obywatelskiego raportu o polskiej wolności i republice - o naprawie Rzeczypospolitej”. - Chcemy wzbudzić obywatelską refleksję nad stanem państwa - tłumaczył prof. Gliński.

Zdaniem prof. Piotra Glińskiego polska demokracja przeżywa istotne problemy. - Dlatego chcemy opracować raport dotyczący nadużyć demokracji i naruszania wolności słowa w Polsce - powiedział prof. Gliński.

Wśród głównych problemów nakreślonych przez prof. Glińskiego, które będą przedmiotem raportu, znalazły się m.in. dyskryminowanie opozycji, zanik mediów lokalnych, brak niezależnych instytucji monitorujących media, brak realnego wsparcia państwa dla społeczeństwa obywatelskiego czy brak powszechnego dostępu do tanich usług prawniczych.

Prof. Gliński zwrócił też uwagę na tendencyjny i ograniczony przekaz medialny, co najlepiej widać na przykładzie bardzo skąpych czy wręcz znikomych relacji z ostatnich debat merytorycznych zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Według prof. Glińskiego należy pochylić się także nad problemami wolności słowa i funkcjonowania mediów w Polsce na przykładach „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze” i TV Trwam.

Krzysztof Szczerski podkreślał, że dziś opozycja jest dyskryminowana poprzez m.in. to, że rząd nie informuje jej o podejmowanych przez siebie decyzjach. - Nie można rządzić w tajemnicy przed opozycją. To antypaństwowe i antysystemowe - przekonywał prof. Szczerski.

Poseł PiS wskazywał także na zanik funkcji kontrolnej parlamentu oraz utrudnianie przedstawicielom opozycji spotkań z obywatelami poprzez nieudostępniania sal na te spotkania.

- Jeśli dziś w Polsce 2/3 obywateli mówi, że sprawy idą w złym kierunku, to nie można dalej rządzić tak, jakby wszystko było w porządku. Wymaga to kompleksowych zmian - powiedział prof. Szczerski. - Raport chcemy przede wszystkim skierować do obywateli. Chcemy nakłonić naszych obywateli do tego, by dzięki temu raportowi zaczęli debatę o tym, jak naprawić Rzeczpospolitą - dodał poseł PiS.

„Obywatelski raport o polskiej wolności i republice - o naprawie Rzeczypospolitej” ma powstawać na podstawie konsultacji m.in. ze stowarzyszeniami i organizacjami obywatelskimi.


[źródło: mypis.pl]

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28 dk29  30
×