eOstroleka.pl
Polska,

Prof. Gliński rozpocznie rozmowy polityczne ws. poparcia dla swojego rządu

REKLAMA
zdjecie 1024
zdjecie 1024
fot. pis.org.pl fot. pis.org.pl
REKLAMA

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na premiera rządu technicznego, profesor Piotr Gliński zapowiedział, że wkrótce rozpocznie rozmowy o poparciu dla swojego rządu.

Prof. Gliński na poniedziałkowej konferencji prasowej pytano m.in., kiedy odbędą się jego pierwsze rozmowy z przedstawicielami partii politycznych. - Myślę, że za jakieś dwa tygodnie - odpowiedział. - Wierzę, że ta misja ma sens, natomiast nie wiem, kiedy może być zrealizowana. To zależy od dynamiki życia politycznego - dodał.

- Jestem na etapie rozmów z ekspertami. Spotykam się z najróżniejszymi środowiskami. Etap rozmów politycznych jest przed nami. Wczoraj miałem nawet zaproszenie przez reprezentantów jednej z partii na spotkanie. Jeszcze nie ustaliliśmy terminu - relacjonował. Nie chciał jednak zdradzić, o jaką partię chodzi.

Kandydat na premiera rządu technicznego ponownie zrecenzował też piątkowe przemówienie w Sejmie Donalda Tuska. - Przemówienie pana premiera Tuska można określić jako bardzo niestaranne. Za późno, za mało, za wolno i bez gwarancji powodzenia - powiedział. Ocenił, że było w nim za dużo nieścisłości, pomyłek, „żonglowania horyzontem czasowym”. Uznał też, że brakowało w nim myśli strategicznej.

Prof. Gliński powiedział, że w wystąpieniu Donalda Tuska znalazło się kilka dobrych propozycji, jak np. ta dotycząca kasowego rozliczenia VAT-u, ale podkreślił jednocześnie, iż są to propozycje mocno spóźnione.

Kandydat na premiera rządu technicznego odniósł się także do zaproponowanego przez premiera wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Podkreślił, że - wbrew temu co sugerował Donald Tusk - to rozwiązanie to „pierwszy nieśmiały krok, a nie rewolucja”. - Nie stać nas na to, by nie prowadzić poważnej polityki prorodzinnej - mówił prof. Gliński, podkreślając, że polityka obecnego rządu jest w tej sprawie zupełnie niekonsekwentna, o czym świadczy chociażby podniesienie w ubiegłym roku VAT-u na ubranka dziecięce. Zauważył także, że proponowane przez rząd zmiany w kwestii żłobków spowodują, iż w ciągu roku w każdym województwie powstaną dwa nowe żłobki. - To nie rozwiązuje problemu - uważa prof. Gliński. Kandydat na premiera skrytykował również to, iż w wystąpieniu Donalda Tuska w ogóle nie pojawiła się kwestia służby zdrowia.

Zdaniem prof. Glińskiego działania rządu powinny skoncentrować się na deregulacji rynku i usług oraz ułatwieniach fiskalnych, dzięki którym przedsiębiorcy mieliby znacznie mniej problemów z zakładaniem i prowadzeniem firm a co za tym idzie - chętniej tworzyliby nowe miejsca pracy.

Gliński był też pytany, czy chciałby spotkać się na debacie z premierem Tuskiem. Odpowiedział, że może jego pozycja - według premiera Tuska - nie predestynuje go do tego, by prowadził z nim debaty. Jak jednak dodał, jest gotów na taką debatę i sądzi, że „byłaby merytoryczna i programowa”.

PiS przedstawił socjologa, prof. Piotra Glińskiego, jako swego kandydata na premiera technicznego rządu, na początku października. Gliński zaprezentował priorytety programowe, mówił też, że o poparcie zwróci się do wszystkich ugrupowań w parlamencie. Z kolei prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że za kilka tygodni jego ugrupowanie złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.


[źródło: pis.org.pl / mypis.pl]

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28 dk29  30
×