2017-10-19T20:12:47+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego w PWSIiP

REKLAMA
fot. PWSIiP
REKLAMA
zdjecie 7409
0
0
0

Łomża jest gospodarzem Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego, odbywającego się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.

- Polska poprawia swoją pozycję w rankingach innowacyjności, np. w rankingu Bloomberga, ale stosujemy częściej innowacyjność marketingową, niż produktową. Powinniśmy łączyć innowacyjność  przede wszystkim z przedsiębiorczością, bo tylko przedsiębiorstwo wytwarza wartość dodaną  – przekonywał  w PWSIiP w Łomży profesor Henryk Wnorowski, kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu w Białymstoku.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego potrwa dwa dni (19-20 października). Jego inicjatorami są m.in. Starostwo Powiatowe w Łomży oraz zawiązane w 2015 roku stowarzyszenie Łomżyńskie Forum Samorządowe, które zrzesza osiemnaście samorządów.

- Wbrew głosom malkontentów nasza idea się sprawdza, integruje samorządy. Wynika to z braku kompleksów – przekonywała prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego oraz wiceprezydent Łomży dr Agnieszka Muzyk, witając licznych gości: samorządowców, delegacje z zagranicy, przedstawicieli ministerstw, notabli i przedsiębiorców.

Jak w Bawarii

- Chciałbym, aby Ziemia Łomżyńska była drugą Bawarią – przekonywał poseł Lech Kołakowski, przypominając, że trampoliną rozwoju regionu będą inwestycje rządowe, między innymi infrastrukturalne, budowa drogi Via Baltica, drogi krajowej 63 integrującej Kolno, Zambrów, Łomżę i Wysokie Mazowieckie. – Jestem także orędownikiem utworzenia szybkiej kolei łączącej subregion ze stolicą naszego kraju i innymi państwami – mówił poseł.

Innowacyjność regionów

Profesor Henryk Wnorowski w popularnonaukowej prelekcji odniósł się do tematyki innowacyjności. – Wiele się w tej materii zmienia w Europie. Jeszcze w 2000 roku w Strategii Lizbońskiej innowacyjność postrzegana była poprzez pryzmat konkurencyjności. Padały wówczas deklaracje, że Unia Europejska dogoni i przegoni Stany Zjednoczone. Strategia Europa 2020 odnosi innowacyjność do przedsiębiorczości. To znak, że Unia Europejska zmienia azymut z polityki socjalnej na kwestie pragmatyzmu gospodarczego – mówił Henryk Wnorowski. Profesor chwalił inicjatywę Łomżyńskiego Forum Samorządowego. – Regiony także mogą być innowacyjne. W ujęciu akademickim zajmujemy się tą tematyką na poziomie mezoekonomicznym – wyjaśnił.  

Polska jest na dwudziestym drugim miejscu w rankingu innowacyjności Bloomberga. Na ranking składają się takie komponenty jak m.in. udział wydatków na badania i rozwój w stosunku do PKB (35. miejsce Polski), wydajność pracy (35. miejsce), lokalny zasięg szkolnictwa wyższego (15. miejsce).

- Rankingi, jak to rankingi, mają różne metodologie, niektóre biorą pod uwagę liczbę zarejestrowanych patentów w przeliczeniu na mieszkańców  –tłumaczył profesor Henryk Wnorowski i żartował. – Znany był przypadek producenta damskich szpilek, który zgłosił na swoje wyroby sto siedemdziesiąt patentów, ale żaden z nich nie mógł być z przyczyn formalnych uznany.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego potrwa dwa dni. 20 października weźmie w nim udział m.in. pochodzący z Łomży Marcin Chudziński, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego. Forum odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
zdjecie 7409