eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejscy radni jednogłośni w sprawie ulicy Alfreda Sierzputowskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
Alfred Sierzputowski będzie patronem ulicy na osiedlu Stacja w Ostrołęce. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, fot. eOstrołęka.plAlfred Sierzputowski będzie patronem ulicy na osiedlu Stacja w Ostrołęce. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Alfred Sierzputowski będzie patronem ulicy na osiedlu Stacja w Ostrołęce. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Radni opowiedzieli się jednogłośnie za złożonym  przez grupę mieszkańców wnioskiem.

Projekt uchwały w sprawie nadania imienia ulicy na osiedlu Stacja był głównym punktem w programie dzisiejszej sesji Rady Miasta. Na wniosek grupy mieszkańców patronem ulicy będzie Alfred Sierzputowski. Mieszkańcy chcieli w ten sposób uczcić pamięć zmarłego w ubiegłym roku wybitnego poety i pisarza mieszkającego od wielu lat w Ostrołęce.

Miejscy radni podczas dzisiejszej sesji przychylili się do wnioskujących a wcześniej pozytywną opinię o projekcie uchwały wydały komisje stałe Rady Miasta Ostrołęki. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przy braku głosów wstrzymujących i przeciwnych.

Alfred Sierzputowski urodził się 17 lipca 1937 roku w Łęgu Przedmiejskim koło Ostrołęki, ale całe swoje życie związany był z Ostrołęką, gdzie mieszkał i tworzył. Debiutował w 1968 roku drukiem fraszek w czasopiśmie Pięć Rzek i w Kamenie. Był współzałożycielem Grupy Literackiej Narew, a następnie Klubu Literackiego Narew. Przez kilka lat był jego prezesem.

Utwory Alfreda Sierzputowskiego (fraszki, wiersze, artykuły publicystyczne) drukowane były na łamach czasopism, m.in. Barwy, Głos Nauczycielski, Chłopska Droga, Trybuna Mazowiecka, Ozveni-echo (w dawnej Czechosłowacji), Poezja Dzisiaj, Parnasik, Tygodnik Ostrołęcki, Pracownia, Przydroża. Przez kilka lat współpracował z Tygodnikiem Ostrołęckim, w którym ukazywały się jego felietony pt. "Obserwacje". Był aktywnym działaczem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki i Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki.

Na uwagę zasługuje jego działalność edytorska; był redaktorem większości wydanych przez TPO tomików poezji ostrołęckich literatów. W 2002 roku opracował Almanach Poetycki Kurpiowszczyzny, prezentujący twórczość blisko 50 współczesnych poetów Ostrołęki i regionu. Opracował także pośmiertne pamiętniki Janiny Grali "Kwiaty miłości". Współpracował przy organizacji licznych imprez literackich, m.in. Festiwalu Literackiego im. E. Kupiszewskiego (wcześniej Spotkań Literackich na Kurpiach), Wieczorów Literackich w Arce, był wielokrotnie jurorem w konkursach poetyckich dla dzieci i młodzieży. Jako jedyny ostrołęczanin był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wyjątkowo bystry poeta-obserwator, wyrażający swój stosunek do zdarzeń, zjawisk społecznych, politycznych i do człowieka naszego czasu. W swoich utworach stawiał często pytania, zmuszając tym samym siebie i czytelnika do przemyśleń i szukania odpowiedzi we własnym wnętrzu. Alfred Sierzputowski był orędownikiem prawdy, mądrości, postępu i społecznikostwa, czego dowodem była jego społeczna praca w Radzie Miasta i Sejmiku Województwa Ostrołęckiego.

Chętnie spotykał się z czytelnikami w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim. Za swoją wieloletnią pracę otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" oraz honorową odznakę "Za zasługi dla Miasta Ostrołęki". Wydał: Akt wiary (1975), Epitafia (1980),Wyjęte spod brawa (1982), Pod humorkiem (1984), Ponad obojętność (1985), Obrzeża powagi (1991), Serc ludzkich wzajemnej potrzebie (1995), Tryptyk polski (1995), Między Satyrem a Stańczykiem (1999), Znamiona czasu (2001), Sonety (2004), Władcy świata: opowiadania (2007), Stańczyk na pegazie (2009), Gawęda o istnieniu (2012), Fredki (2015).

Alfred Sierzputowski zmarł 7 listopada 2015 roku w Ostrołęce.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×