2013-01-23T13:54:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejskie obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 5131

Uroczysta akademia przygotowane przez uczniów Gimnazjum i Liceum Klasycznego i rozstrzygnięcie konkursu historycznego – tak wyglądały miejskie obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w środę, 23 stycznia, w Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce.

W uroczystościach udział wzięli m.in. władze samorządowe z prezydentem miasta Januszem Kotowskim na czele, miejscy radni, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, poczty sztandarowe szkół, organizacji i instytucji miejskich.

Obchody uświetniła część artystyczna przygotowana przez młodzież z Gimnazjum i Liceum Klasycznego, w której poprzez montaż słowno-muzyczny przybliżono przebieg powstania, jego tragiczne skutki oraz największych bohaterów.

- Gdy myślę dziś o tym, że nie wszyscy w Polsce chcą pamiętać powstanie, niektórzy, nawet na szczeblu parlamentarnym ośmielili się kpić z powstania, mówić o jakimś pielęgnowaniu klęsk, myślę sobie, że ta nieżyczliwość, ta kpina dotyka przede wszystkim tych ludzi, którzy wtedy ponad codzienne, piękne pragnienia, takie jak my mamy, pragnienie rodzinnego życia z najbliższymi, rozwoju, nauki, odpoczynku, radości, ponad te codzienne pragnienia przekładali pragnienie wolności Ojczyzny. Niepamięć o Powstańcach jest odrzuceniem tego, co w tamtym człowieku było najpiękniejsze – mówił podczas uroczystości prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.

Miejskie obchody rocznicowe były także okazją do rozstrzygnięcia konkursu historycznego o tematyce Powstania Styczniowego, który w minioną sobotę, 19 stycznia, odbył się w Gimnazjum i Liceum Klasycznym.

W kategorii szkół podstawowych wyniki przedstawiały się następująco:
I miejsce: Kamil Kołakowski z SP nr 10
II miejsce: Dominik Opęchowski z SP nr 1
III miejsca: Magdalena Wójcik z SP nr 2, Jonatan Czugaj z SP nr 2, Katarzyna Markowska z SP nr 3.

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce: Konrad Szczubełek z GK
II miejsce: Michał Murawski z G nr 5
III miejsca: Marcin Krassowski z G nr 5 i Paweł Gadomski z GK

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce: Piotr Roicki z GK
II miejsca: Kamil Gromadzki z I LO i Piotr Tyc z II LO
III miejsca: Adrian Kosiński z ZSZ nr 1 i Monka Żebrowska z ZSZ nr 2.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×