eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miejskie obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA

Ostrołęczanie uczcili pamięć żołnierzy walczących za wolność i niepodległość Polski. W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego przy ul. Kurpiowskiej złożono kwiaty i wieńce.

W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe szkół i instytucji, służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji pozarządowych. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez księdza kanonika Jana Świerada, proboszcza parafii pw. Zbawiciela Świata, zebrani w milczeniu oddając hołd bohaterom, którzy polegli w obronie ojczyzny złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939 - 1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

- Przyszliśmy dziś tutaj, żeby przez modlitwę, przez zadumę, wspominać i czuwać nad tymi którzy odeszli, którzy za ojczyznę oddali życie. Wielu Polaków, wielu ludzi nie zauważa tego święta, wielu zajętych codziennością nie wspomni nawet przez chwilę o tych, którzy byli przed nami. A nawet i ci, którzy uczestniczą w pewnych uroczystościach państwowych czy samorządowych, miewają różne motywacje. Czasami z obowiązku, czasami jakiejś poprawności, na szczęście też często z potrzeby serca - mówił podczas uroczystości prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

1 września 1939 roku o 4.34 pierwsze niemieckie bomby spadły na most w Tczewie następnie o 4:40 na Wieluń, a o 4.45 z pancernika Schleswig-Hollstein rozpoczął się ostrzał Westerplatte.

Wojnę rozpoczęli Niemcy, stosując metodę Blitzkriegu, polegającą na błyskawicznym uderzeniu wojskowymi siłami zbrojnymi. Ostrzeliwane Westerplatte broniło się siedem dni, a w wyniku przegranej dla Polski kampanii wrześniowej 28 września skapitulowała stolica.

Klęska była uwarunkowana także tym, że Polska stała się obiektem ataku nie tylko z Zachodu, ale i ze Wschodu. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow, 17 września na teren RP wkroczyły wojska Związku Radzieckiego. Polska znalazła się w kleszczach, z których wyjście okazało się niemożliwe - atakujące z dwóch stron wojska niemieckie i radzieckie zamykały pole ucieczki, zmuszając do kapitulacji.

Kampania wrześniowa, bohaterski zryw Polaków o wolność, zakończyła się wraz z kapitulacją Warszawy. Wobec braku stanowczej reakcji ze strony sojuszników, którzy w tym czasie prowadzili na zachodzie „dziwną wojnę”, polska armia nie była w stanie dostatecznie szybko odbudować swych szeregów.

W kampanii wrześniowej według rachunków zginęło 66 000 żołnierzy i oficerów, a ok 420 000 zostało wziętych do niewoli. Polska żegluga została całkowicie zniszczona - większość w wyniku obrony wybrzeża. Udało się uratować tylko kilka statków, które zostały odtransportowane do Wielkiej Brytanii. Zniszczeniu uległa także większość polskiej floty powietrznej.


D. Płoski

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×