eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka pamięta o rotmistrzu Pileckim [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Ostrołęka: Mieszkańcy miasta uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego 25 maja 1948 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Około dwudziestu osób zebrało się w piątek wieczorem przed pomnikiem ofiar komunistycznego reżimu, pod którym po krótkiej modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród  zgromadzonych byli m.in. parlamentarzyści PiS - poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow - oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski.


15 maja b.r. członkowie-założyciele Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych (czyli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Jan Żaryn i Fundacja „Polska się Upomni”) oraz Fundacja Paradis Judaeorum wystosowały „Proklamację Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012”. Oto jej treść:

PROKLAMACJA EUROPEJSKIEGO DNIA BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM 25 MAJA 2012

Polska w sposób szczególny przeciwstawiła się obu totalitaryzmom: komunistycznemu i nazistowskiemu.

- w roku 1920 przeciwstawiliśmy się najazdowi bolszewickiej Rosji, która po trupie Polski pragnęła w oparciu o ruchy komunistyczne narzucić totalitarny system całej Europie.

- w roku 1939, jako pierwsi zbrojnie przeciwstawiliśmy się narodowo-socjalistycznym Niemcom.

Po przegranej wojnie obronnej stworzyliśmy Polskie Państwo Podziemne, które zarówno zbrojnie jak w wymiarze cywilnym, sądowniczym, propagandowym przeciwstawiło się nazistowskiej okupacji.

- równolegle w latach 1944-1956 prowadziliśmy Walkę o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją - przeciwstawiliśmy się komunistycznemu totalitaryzmowi

- po 1956 r. przez cywilny opór w Polsce powstał masowy ruch „Solidarność”, który w konsekwencji w 1989 r. doprowadził do upadku totalitarnego systemu panowania sowieckiego komunizmu w Europie.

W tych zmaganiach toczonych na przestrzeni okrutnego XX wieku, ponieśliśmy liczne ofiary w wyniku działań totalitaryzmów komunistycznego i nazistowskiego. Istotą stosunku Polaków do zbrodniczych, totalitarnych tyranii, była walka znaczona czynami Bohaterów.

Dlatego w styczniu 2008 r. krakowska Fundacja Paradis Judaeorum - inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) - wystąpiła z projektem ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Zgodnie z intencją projektodawcy dzień ów miałby w krajach Unii Europejskiej upamiętniać heroiczny wymiar człowieczeństwa, którego symbolem jest postać rotmistrza Witolda Pileckiego - Ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 r.

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, choć nie został dotąd formalnie ustanowiony, stał się świętem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Od 4 lat obchodzony jest przez Polaków w kraju i za granicą w wymiarze społecznym, obywatelskim, apolitycznym.

25 maja w sposób szczególny przypominamy rotmistrza Witolda Pileckiego. Bohatera, którego postawa reprezentuje walkę z nazistowskim a następnie komunistycznym totalitaryzmem. We wrześniu 1940 r. w ramach misji ZWZ (AK), Pilecki dostaje się dobrowolnie, (dał się złapać w łapance ulicznej), do KL Auschwitz, jako obozu zagłady i organizuje w nim opór przez założenie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej i wysuwa plany zbrojnego, wspartego z zewnątrz powstania. Po ucieczce z Auschwitz, Pilecki walczy w Powstaniu Warszawskim. Jako obrońca tzw. „Reduty Witolda” jest jednym z najwybitniejszych dowódców liniowych. Po II Wojnie Światowej, gdy Europę podzieliła Żelazna Kurtyna, podejmuje na polecenie prawowitych władz Polski misję rozpoznania komunistycznego totalitaryzmu w Polsce. W trakcie jej wykonywania ginie śmiercią męczeńską. Losy tysięcy Akowców i członków innych polskich formacji niepodległościowych są podobne. Żołnierze ci stali się Bohaterami walki z dwoma totalitaryzmami. Ginęli w walce, byli mordowani.

Proklamując tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, my, przedstawiciele środowisk byłych żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich, oraz Fundacji „Polska się Upomni” i Fundacji Paradis Judaeorum, apelujemy:

- do Polaków i Europejczyków, by 25 maja, przypomnieć o Rotmistrzu Pileckim - patronie europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Żołnierzu Wyklętym i wszystkich Bohaterach narodów Europy i świata, którzy przeciwstawili i przeciwstawiają się systemom totalitarnym,

- do polityków w tym europarlamentarzystów i parlamentarzystów, o konsekwentne i skuteczne działania na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO!

Podpisali:

Jerzy Scheur
w imieniu Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych, prezes Fundacji „Polska się Upomni” www.honor.pl

Michał Tyrpa
prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) www.michaltyrpa.blogspot.com
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×