2018-03-02T21:24:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Minister Tchórzewski: Przed Ostrołęką są poważne wyzwania

REKLAMA
Zdjęcie główneKrzysztof Tchórzewski
REKLAMA
5
4
13

Minister energii Krzysztof Tchórzewski był jednym z najważniejszych gości spotkania polityków PiS z mieszkańcami Ostrołęki. Padła ważna deklaracja: ostrołęcka elektrownia będzie budowana jeszcze w tym roku. Poznaliśmy także szczegóły technologiczne nowego bloku.

Przed rozpoczęciem spotkania wielu gości zastanawiało się: czy Krzysztof Tchórzewski jednoznacznie powie, że ostrołęcka elektrownia wzbogaci się o blok C? Okazało się, że tak właśnie było. Już w pierwszych słowach przemówienia Tchórzewski podkreślił, że budowa rusza w tym roku. Na widowni rozległy się gromkie oklaski. Później przyszedł czas na szczegóły budowy elektrowni.

- Przed Ostrołęką stoją bardzo poważne wyzwania. Ma być to największa inwestycja we wschodniej Polsce od 30 lat, a więc budowa nowej elektrowni. Żeby ta elektrownia mogła dostarczać prąd, do Ostrołęki musi wyjeżdżać codziennie cztery składy pociągów po 70 wagonów z węglem. Elektrownia będzie spalała na dobę między 9 a 11 tysięcy ton węgla. Trzeba to będzie codziennie rozładować, będzie musi być węgiel na zapas, minimum 30-dniowy. Ta budowa, która się rozpocznie jeszcze w tym roku, jest olbrzymim wyzwaniem. W momencie szczytowym na budowie pracować będzie około 5 tysięcy ludzi, około 100-120 przedsiębiorstw, to musi być wszystko w pełni zorganizowane. Nie wszyscy przyjadą tu z Polski, będzie wielu lokalnych pracowników. Za kilka miesięcy, a przynajmniej od początku przyszłego roku nie powinno tu być ani jednej osoby bezrobotnej! Nawet jeżeli zadania będą realizować przedsiębiorcy spoza regionu, to najwygodniej będzie mieć zatrudnione jak najwięcej ludzi stąd. Kto ma pojęcie o technicznej robocie, na pewno będzie miał zajęcie. Powinny tu powstać klasy techniczne. Powstanie zakład, który będzie potrzebował dużo pracowników. Dopilnujcie tego, żeby elektrownia w Ostrołęce została wybudowana w normalny sposób i w terminie. To wyzwanie organizacyjne, cywilizacyjne - mówił Krzysztof Tchórzewski.

Jak dodał, ostrołęcka elektrownia ma nieść za sobą nie tylko efektywność, ale też innowacyjność.

- To ma być blok jeden z najnowocześniejszych w Europie. To blok tego typu, że kilkadziesiąt metrów od niego będą mogły stać budynki mieszkalne. Będzie miał on filtry oczyszczające spaliny, ten dwutlenek węgla. Będzie spełniał wymogi ekologiczne wprowadzone przez Unię Europejską. Jeżeli ktoś mówi, że energetyka węglowa zatruwa wszystkich, to wystarczy pojechać i obejrzeć elektrownię w Kozienicach. Oczywiście węgiel jest to produkt dający dużą ilość dwutlenku węgla i spalin, ale z tym możemy sobie radzić - podkreślił.

Nie zabrakło również głosów dotyczących polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz porównania z poprzednikami. Tchórzewski stwierdził, że rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego dobrze radzą sobie z problemem biedy.

- Dwa lata nam wystarczyło, żeby znaleźć się wśród 25 najbogatszych krajów świata. Mówiono, że mamy sferę nędzy, a obecnie ONZ wykazał, że nie mamy sfery nędzy. Są ludzie ubodzy, im trzeba pomagać, ale zaczyna być tak normalnie. Jak ktoś pracuje, to zaczyna godnie żyć. Jak ma dzieci, to stać go na pojechanie od czasu do czasu na wczasy. Pilnujmy tego wszyscy - zaznaczył.

Relację ze spotkania polityków PiS z mieszkańcami Ostrołęki znajdziesz w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×