2012-08-26T22:38:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Miodobranie Kurpiowskie 2012: Wojewoda i wicemarszałek ogoleni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. slubniaki.com.pl
REKLAMA
Powiat ostrołęcki: Miodobranie Kurpiowskie tradycyjnie już pod koniec sierpnia przyciąga do Myszyńca tysiące gości. Tak było i w tym roku - miłośników folkloru nie odstraszył padający przez większą część dnia deszcz.

Dwudniowa impreza rozpoczęła się w sobotę 25 sierpnia „Miodobraniową Nocą Kabaretową”. Na scenie zaprezentowały się trzy kabarety: Kabaret Szuje z Ostrołęki, Czwarta Fala i Szarpanina.

Niedziela - drugi dzień Miodobrania - rozpoczęła uroczysta msza święta z elementami gwary kurpiowskiej w kolegiacie myszynieckiej pod przewodnictwem arcybiskupa Gerharda Ludwiga Müllera Prefekta ds. Kongregacji Nauki Wiary.

Po mszy barwny korowód furmanek ruszył na scenę główną w Zawodziu. Tu po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród w zawodach wędkarskich i strzeleckich odbyło się widowisko folklorystyczne przedstawiające pradawne zwyczaje pobierania miodu.

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, wręczył zasłużonym odznaczenia państwowe. Krzyże Zasługi otrzymali: Celina Bazydło, Barbara Gieryk, Danuta Gnoza, ks. Zbigniew Jaroszewski i Zdzisław Ścibek.

Podczas tegorocznego Miodobrania do społeczności kurpiowskiej przyjęci zostali wojewoda Kozłowski i wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Zanim jednak zostali pełnoprawnymi Kurpiami, musieli przejść szereg prób. Naśladowanie głosów zwierząt, rzut pieniędzmi do celu, test z gadki kurpiowskiej czy próba sił z Kurpianką na rękach - to tylko niektóre z zadań jakie musieli zaliczyć nowi Kurpie. Największe emocje wśród widzów wzbudziły jednak dwie ostatnie próby: oczyszczanie duszy i ciała, czyli golenie kurpiowskim toporem. Punktem kulminacyjnym było zakucie wojewody i wicemarszałka w żelazne kuny, następnie zasłonięto im oczy, a Sławomir Świtaj, przewodniczący Rady Miasta Myszyniec, rzucał w nich toporem.

Wśród innych atrakcji tegorocznego miodobrania znalazły się widowiska folklorystyczne, występy zespołów ludowych oraz koncerty. Gwiazdą wieczoru był Robert Janowski z zespołem. Po nim na scenie zagrał zespół Ewelmen oraz Rock Bottom.


D. Płoski
Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1