zdjecie 2262
2015-11-03T18:54:11+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Młodzież z Goworowa planuje ścieżkę historyczną

REKLAMA
fot. UG w Goworowie
REKLAMA

Tworzenie ścieżki historycznej przebiegającej przez gminę Goworowo to jedno z wielu działań, które grupa młodzieży w wieku 13 – 18 lat realizuje w projekcie pod nazwą „Podróżują, poznają! Lokalnie wdrażają”.

Młodzież z gminy Goworowo poszukuje śladów wydarzeń historycznych na swoim terenie. Aby je odnaleźć, opisać i opublikować w formie przewodnika zaprosiła na spotkanie historyków – ks. Rafała Figla i Piotra Kosiorka. Podczas sobotnich spotkań ze znawcami tematu młodzież wzbogaciła swoją wiedzę na temat wielu miejsc, gdzie toczyły się mniejsze i większe potyczki w czasie I i II wojny światowej. Wydarzenia z czasów I wojny światowej są szczególnym punktem zainteresowania księdza.

Młodzież obejrzała unikatowe publikacje, w których zamieszczone zostały nazwiska wielu polaków walczących na terenie Goworowszczyzny. Ks. Rafał, oprócz wyszukiwania bezcennych egzemplarzy, prowadzi intensywne prace renowacyjne na „dzikich cmentarzach”. Zachęcał młodzież, aby w wolnej chwili dołączyli do prac poświęconych odnawianiu zaniedbanych cmentarzy.

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbyło się z nauczycielem historii w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie i zarazem propagatorem historii Goworowa - Piotrem Kosiorkiem. Jest autorem monografii „Dzieje Goworowa”. Wraz z goworowską parafią opublikował kalendarz z witrażami oraz drogę krzyżową. Podczas spotkania z młodzieżą wspólnie dopracowali opisy elementów, które stworzą ścieżkę. Nad przebiegiem prac czuwa instruktorka ścieżki Anna Wachowska. Gdy wszystko zostanie poukładane, wydrukowana ulotka, młodzież wraz z realizatorami projektu zaproszą na otwarcie szlaku.

Projekt pod nazwą „Podróżują, poznają! Lokalnie wdrażają” koordynuje Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny w partnerstwie z Przedsiębiorstwem Handlowo – Usługowym „Bursztyn” Anny Sadowskiej i Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie. Towarzystwo otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
dk19  20  21  22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×