eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki mówi "nie" podziałowi Mazowsza

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
REKLAMA

Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki mówi podjęła uchwałę intencyjną w sprawie podziału Mazowsza. Młodzieżowi radni, podobnie jak radni miasta Ostrołęki, opowiedzieli się przeciwko możliwemu podziałowi województwa na mazowieckie i warszawskie.

Po długiej dyskusji jednogłośnie stwierdziliśmy, że podział Mazowsza niesie ze sobą straty dla młodych, uczących się mieszkańców województwa mazowieckiego, dlatego nasza opinia jest NEGATYWNA

- poinformowała Młodzieżowa Rada Miasta.

Młodzieżowi radni z Ostrołęki przedstawili następujące powody negatywnej opinii dotyczącej podziału Mazowsza:

  • Odległość Ostrołęki od nowego miasta wojewódzkiegowiele spraw, urzędowych, bądź szkolnych związanych jest ze stolicą województwa. Obecność tych instytucji, które zostałyby umieszczone w którymś z mazowieckich miast (np. Radom czy Siedlce) tworzyłyby większą trudność transportową dla naszych mieszkańców, ponieważ, w porównaniu do Warszawy, ilość połączeń autobusowych czy kolejowych z tymi miastami jest znikoma, a odległość (np. do Płocka, Radomia) sięga nawet 200 kilometrów. Tak więc, na przykład, dla uczniów – konkursy na etapie wojewódzkim wiązałyby się z utrudnieniami w samym dojeździe.
  • Pogłębienie wykluczenia społecznego na skutek zróżnicowanej dostępności do edukacjinajlepsze szkoły oraz uczelnie w województwie mazowieckim znajdują się w Warszawie, to do nich właśnie aplikują "prymusi" z różnych regionów Mazowsza. Jeśli doszłoby do podziału zmuszeni byliby aplikować do szkół w innym województwie, gdzie m. in. nieliczone byłyby ponadprzeciętne wyniki konkursów kuratoryjnych z województwa regionalnego.
  • Uniemożliwienie kształcenia specjalistycznego studentówstudenci medycyny, którzy studiowaliby w uczelniach warszawskich, chcący odbyć staż w renomowanych szpitalach wysokospecjalistycznych, których większa część znajduje się na terenie stolicy nie mogliby tego zrobić, ze względu na równoczesny podział województwa i izby lekarskiej.
  • Ograniczenie liczby połączeń kolejowychw zadaniach wynikających z Ustawy o Samorządzie Wojewódzkim – wynika, iż to właśnie on gwarantuje regionalny transport kolejowy. W naszym regionie to spółka Koleje Mazowieckie realizuje ten obowiązek, a jej rentowność zapewniają głównie połączenia aglomeracji warszawskiej. Kiedy podzielimy tą spółkę, to ta, która przypadnie na "województwo regionalne" opierać się będzie na nierentownych połączeniach z mniejszych miejscowości.
  • Kwestia projektów międzywojewódzkichOstrołęka nawet po podziale wciąż będzie związana z Warszawą, jako największym ośrodkiem miejskim w województwie. Obecnie znajdując się w tej samej jednostce administracyjnej co stolica, każdy projekt związany z połączeniem naszych miast (remonty dróg, linii kolejowych etc.) będzie wiązał się z porozumieniem władz obu województw, co nie zawsze jest łatwe oraz płynne. Z pewnością wpłynęłoby to na mniejszą ilość oraz mniejsze tempo realizacji takich inwestycji.
  • Diametralna zmiana sytuacji finansowejWarszawa jest zdecydowanie gospodarczym motorem napędowym województwa mazowieckiego, jako ośrodka na skalę europejską, a nawet światową. Podział stworzyłby deficyt budżetu na: inicjatywy obywatelskie, edukację, kulturę czy ochronę zdrowia. Każdy z tych czynników ma duży wpływ na młodzież, która zdecydowanie potrzebuje możliwości rozwoju poprzez kształcenie szkolne, jak i artystyczne.

Wcześniej podobną decyzję oznaczającą sprzeciw dla możliwego podziału Mazowsza, wyraziła rada miasta Ostrołęki - za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, w głosowaniu nie wzięli udziału tylko radni PiS.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×