2019-06-26T13:53:29+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Mniejsze stawki, większe inwestycje? To może być impuls dla firm teleinformatycznych

REKLAMA
REKLAMA
3
0
3

Jednym z ważnych punktów na jutrzejszej sesji rady miasta Ostrołęki będzie rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta Ostrołęki na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Krótko mówiąc - to przepustka do ciekawych inwestycji z korzyścią dla mieszkańców.

Projekt uchwały Rady Miasta Ostrołęki, zaproponowany przez radnych z klubu Bezpartyjne Miasto Jacka Łubę, Jakuba Frydryka i Mariusza Mierzejewskiego, zakłada obniżenie rocznej stawki opłaty za  umieszczanie w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego – sieci telekomunikacyjnych.

- Obecnie opłata ta wynosi 150 zł/m2 powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczonego urządzenia w skali roku i jest jedną z najwyższych w kraju. Sytuacja taka doprowadziła do wstrzymania inwestycji telekomunikacyjnych w naszym mieście - czytamy w projekcie uchwały, jaki będzie rozpatrywany na jutrzejszej sesji rady miasta.

Według radnych wnioskodawców, obniżenie opłat spowoduje dynamiczny rozwój sieci teletechnicznych, co powinno utrzymać a nawet zwiększyć wpływy z ww. opłat. Plusem będzie oczywiście także łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu i telewizji w najwyższej jakości dla mieszkańców.

- Uważam, że moglibyśmy pójść za przykładem sąsiednich gmin i obniżyć stawki do poziomu pozwalającego operatorom na rozbudowę sieci. Budżet miasta wcale by na tym nie ucierpiał a nawet pojawiłaby się perspektywa zwiększenia wpływów z tego tytułu. Nawet przy założeniu, że stawka zostanie obniżona do minimum ale znacząco zwiększy się łączna długość sieci, ogólny bilans wyjdzie na plus. Dodatkowo mieszkańcy zyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz telewizji. Rozbudowana sieć światłowodów wpłynie także na bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ pozwoli to na budowę nowoczesnego systemu monitoringu miejskiego – mówi radny Łuba.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, aktywność samorządów powinna koncentrować się na działaniach, które wyrównują szanse i jakość życia mieszkańców wsi i mniejszych miast w porównaniu z mieszkańcami obszarów lepiej rozwiniętych. Celem samorządów powinno być pobudzenie rynku poprzez stwarzanie przyjaznego otoczenia dla inwestycji teleinformatycznych. Projekt, jaki zgłoszony został przez radnych, wpisuje się w te założenia.

O tym, czy niższe stawki zostaną przyjęte przez radę miasta, dowiemy się podczas jutrzejszej sesji. Projekt uchwały można zobaczyć tutaj  (319,64 KB).

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~hmm, 21:02 26-06-2019,   100%
Brawo !!!! Tak trzymać !!!
odpowiedz   •   oceń :  
~PIS, 22:54 26-06-2019,   50%
Prezesa  Opk żona nadal pracuje w elektrowni
odpowiedz   •   oceń :  
~marian, 08:13 27-06-2019,   -
Remontujcie ulice to jest chyba bardzo ważne.Jak wypada w tym elemencie nasze miasto w porównaniu z innymi?.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń