zdjecie 145
zdjecie 145
2019-01-08T15:05:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Multicentrum na osiedlu Stacja w ogniu pytań radnych

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
20
0
52

Do prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika wpłynęły dwie interpelacje od dwóch radnych – Grabowskiego i Łuby dotyczące jednego projektu. Chodzi tu o Multicentrum na Osiedlu Stacja. Radni poruszają m.in. kwestię poczekalni, kasy biletowej i wydatków związanych z projektem.

Jako pierwszy interpelację w sprawie Multicentrum na os. Stacja złożył radny Jerzy Grabowski. Były przewodniczący i wieloletni pracownik PKP wnioskuje do prezydenta Kulika, by w projekcie budowy Multicentrum uwzględniono miejsce na poczekalnię dla podróżnych, przeznaczenie pomieszczenia po dawnej kasie biletowej na miejsce, gdzie prezentowane byłyby pamiątki i archiwalia związane z historią kolei w Ostrołęce. Radny Grabowski proponuje także, by na budynku znalazło się miejsce na znany doskonale mieszkańcom napis „Dworzec Kolejowy Ostrołęka” w formie neonu.

W dalszej części interpelacji radny Grabowski wnioskuje o kontynuację rozmów z PKP Nieruchomości w sprawie zagospodarowania wieży ciśnień z przeznaczeniem na cele edukacyjne (obserwatorium astronomiczne) i kulturalne oraz jako miejsce spotkań seniorów kolejarzy i ich rodzin.

Radny Mariusz Łuba w swojej interpelacji prosi o wyjaśnienie m.in. braku w obecnej wersji projektu miejsca na poczekalnię dla podróżnych oraz kasę biletową. Radny chce wiedzieć jakie były ustalenia poprzedniego prezydenta z projektantem w kwestiach przeznaczenia budynku na dworzec kolejowy lub muzeum z pamiątkami, jaką ostatecznie funkcję pełnić ma Multicentrum, jakie koszty wiążą się ze zmianami w projekcie i uwzględnienie w nim poczekalni. Radni oczekuje także odpowiedzi na pytania o dotychczas poniesione przez miasto koszty związane z Multicentrum, kto i na jakich zasadach prowadzi obecnie działalność w budynku dworca i jakie wiążą się z tym wpływy do miejskiej kasy.

Multicentrum na osiedlu Stacja o które pytają radni to szumnie ogłaszany przez byłego prezydenta Janusza Kotowskiego, projekt rewitalizacji budynków dworca PKP. Dotyczy on powstania Centrum Kompetencji Technologii Informacyjno – Komunikacyjnych w Ostrołęce. Na parterze powstaną laboratoria: eksperymentu, Multinauka, Multisztuka, Multimuzyka, Multitechnika, Multirobotyka, K-FIRST, sala konferencyjna oraz inne pomieszczenia do obsługi użytkowników Multicentrum. Na piętrze rozmieszczone zostaną pracowanie oparte na technologii Lego. Będą to pracownia kreatywności, programowania gier, robotyki i programowania i sztuki oraz inne pomieszczenia do obsługi użytkowników. Wszystko to ma powstać w ciągu 27 miesięcy.

Z oferty centrum będą mogły korzystać dzieci i młodzież, dorośli powyżej 60 roku życia, osoby niepełnosprawne: ruchowo, sensorycznie i intelektualnie, nauczyciele- instruktorzy którzy będą zdobywać kompetencje w zakresie edukacji cyfrowej. Do jego obsługi zatrudnionych zostanie osiem nowych osób. Wartość projektu to 1 681 227,55 euro, z czego 90% to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Strategii Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś- Ukraina 2014 -2020.

Nadzór nad realizacją projektu były prezydent Kotowski powierzył Mirosławowi Rosakowi – obecnie pełniącemu funkcję dyrektora wydziału rozwoju i działalności gospodarczej.

Prezydent Kulik ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi na obydwie interpelacje. Dotrzymanie tego terminu może okazać się trudne, ponieważ dyrektor Rosak odpowiedzialny za projekt Mutlicentrum od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×