zdjecie 9799
zdjecie 9799
2019-01-28T16:07:33+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Multicentrum na Stacji - NOWE FAKTY. Ile dotychczas wydano na ten projekt?

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
2
0
21

W ostatnim czasie sporo mówiło się o projekcie Multicentrum na osiedlu Stacja. Budynek, w którym obecnie jest dworzec kolejowy, ma zmienić się nie do poznania. Czy w budynku będzie miejsce na poczekalnię i kasy biletowe? Ile dotychczas wydano na projekty? Rozwiewamy wątpliwości.

Zgodnie z założeniami projektu budowlanego, Multicentrum zajmie powierzchnię prawie 600 metrów kwadratowych i będzie usytuowane w prawym skrzydle oraz środkowej części dworca PKP. Miasto Ostrołęka dysponuje pisemną akceptacją PKP na utworzenie takiej instytucji kulturalno-oświatowej w pomieszczeniach dworca.

Przygotowany projekt nie uwzględnia poczekalni dworcowej w dotychczasowej lokalizacji z uwagi na konieczność przeznaczenia pomieszczenia na potrzeby Multicentrum. Poczekalnia ma być jednak zlokalizowana w pomieszczeniu usytuowanym od strony peronu, z bezpośrednim wyjściem. Te ustalenia znalazły odzwierciedlenie w projekcie przebudowy dworca, który został wykonany przez firmę Sterbud.

Multicentrum zakłada utworzenie nowoczesnego Ośrodka Rozwoju Kompetencji Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych, w większej części budynku dworca PKP w Ostrołęce. Funkcja dworca zostanie jednak zachowana, co uzgodniono z PKP Nieruchomości. Jednak remont poczekalni dworcowej i kasy biletowej są poza zakresem dofinansowania ze środków zewnętrznych. PKP zakłada też sprzedaż biletów poprzez automaty ustawione na peronach, internet oraz konduktorów - bezpośrednio w pociągach. Na budynku Multicentrum od strony peronu zostanie umieszczony neon z napisem "PKP Ostrołęka".

Ile wydano dotychczas na przygotowanie projektu Multicentrum? To dość pokaźna kwota - 309 437,67 zł. Najwięcej kosztowało opracowanie dokumentacji projektowej - ponad 190 tysięcy złotych. Z kolei założenia do koncepcji aranżacji wnętrz to kwota blisko 55 tysięcy. Jednak wydatki w kwocie 275 133,00 zł związane z opracowaniem Studium Wykonalności Projektu, wydaniem decyzji środowiskowej, opracowaniem dokumentacji projektowej i założeń do koncepcji aranżacji wnętrz zostaną zrefundowane w 90 procentach z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Obecnie w budynku dworca użytkowane są pomieszczenia, lecz w projekcie Multicentrum nie przewidziano miejsca dla niektórych z tych działalności. Na pewno nie będzie możliwe korzystanie z pomieszczenia zajmowanego obecnie przez Koleje Mazowieckie (choć KM będzie mogło wynająć inne pomieszczenie - w innej części budynku). Z jednego z pomieszczeń korzysta też zespół muzyczny na potrzeby prób, jednak w obecnym usytuowaniu nie będzie to możliwe po rozpoczęciu prac budowlanych. Z obecnego miejsca zniknie też Kasa Biletowa Jerzego Grabowskiego. Możliwe, że wielu z obecnych najemców będzie mogło wynająć pomieszczenia w części nie objętej projektem.

Prezentacja projektu Multicentrum na Stacji odbyła się podczas ostatniej sesji rady miasta. Wątpliwości wyjaśniał koordynator Mirosław Rosak. Zobaczcie (od 3:10:00):

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×